29 lutego dobiega końca wystawa pt. Miłość Edwarda Dwurnika we wrocławskim Centrum Kultury Zamek. Z tej okazji organizatorzy zapraszają na filmowy weekend z Edwardem Dwurnikiem w dniach 27–28 lutego.
Podczas przeglądu będzie można obejrzeć dwa krótkometrażowe filmy Andrzeja Barańskiego, do których ilustracje wykonał Edward Dwurnik (Oaza i Warzywniak) oraz poświęcony artyście dokument w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz – Podróże Edwarda Dwurnika. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.
Wystawa Miłość prezentowana w Centrum Kultury Zamek stanowi wybór obrazów i rysunków, dokonany przez kurator Annę Paleczek-Szumlas, będący przekrojem przez kilka etapów twórczości Dwurnika. Na wystawie znajdują się wielkoformatowe prace artysty, w tym obraz, który dał tytuł całej wystawie – Miłość. Jej wernisaż odbył się w ramach weekendu otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Warzywniak, reż. Andrzej Barański, 2006
Tytułowy Warzywniak otwierają o 7 rano i jest to najwcześniej otwarty warzywniak w okolicy. Już od szóstej gromadzą się koło niego Zegarek, Gruby Rysiek, Smutny Franek i Ten spod ósemki – nikt nigdy nie pamięta, jak on się nazywa i dlatego mówią na niego właśnie Ten spod ósemki. Właścicielka warzywniaka, Pani Krystyna, sprzedaje w warzywniaku razem z dwoma Jolkami. Dwie Jolki są bardzo fajne, tak przynajmniej twierdzi narrator animacji przeznaczonej zdecydowanie dla starszych widzów. Jest to obraz osiedla widzianego z perspektywy mieszkańców bywających na co dzień po czterech piwach, a ta perspektywa jest zupełnie inna niż ta przy zerze piw. O osiedlu czasem mówi w telewizji Tleniona z kablowej, ale też niezbyt często, bo cóż tam się może dziać? Obrazy malowane pędzlem Edwarda Dwurnika doskonale oddają klimat tego mikroświata i pada tam wiele gorzkich, acz celnych uwag. Zabawna animacja, choć dodajmy, jest to bardzo specyficzne poczucie humoru.
Oaza, reż. Andrzej Barański, 2009
W Oazie malowanej pędzlem Edwarda Dwurnika, kolory jakby przygasły od ostatniego Warzywniaka, a to głównie ze względu na tematykę filmu. Animacja przenosi nas w ponure lata 80. do miejskiego szaletu. To z tej perspektywy przypatrujemy się burzliwym zmianom politycznym zachodzącym w Polsce ówczesnego okresu. Gdzieś poza murami słychać milicję, strajki i okrzyki. Losy pani sprzątającej zależą od pewnego podglądacza, który czasem przynosi rarytasy w postaci kiełbasy zawijanej, nie inaczej, w szary papier. Animacja ta jest studium relacji między ludźmi uwikłanych – czasem bez własnej woli – w niejasny chyba dla nikogo polityczny systemem władzy.
Podróże Edwarda Dwurnika, reż. Grażyny Banaszkiewicz, 1995
Film powstał na kanwie obszernej monograficznej wystawy artysty w Wurttembergischen Kuntstvereins Stuttgart, która odbyła się w 1994 roku. Film opiera się głównie na narracji samego Edwarda Dwurnika. Odkrywa kolejne jego twórcze rozważania, rozterki oraz zamysły zamykane w cykle, poczynając od pierwszego zatytułowanego Droga aż po dwudziesty Błękitny.
Filmy z Dwurnikiem – finisaż wystawy Miłość
Od 27 do 28 lutego, projekcje w godzinach 10.00–18.00
Wstęp wolny
Centrum Kultury Zamek
Wrocław