Do 2 marca w BWA w Tarnowie potrwa wystawa Julian Grabowski. Malarz z Tarnowa. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów artysty z różnych okresów twórczości. Pochodzą one z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie, tarnowskiego BWA oraz kolekcji prywatnych.
Julian Grabowski był niezwykle pracowitym człowiekiem i bardzo płodnym artystą, w swoim pięćdziesięciojednoletnim życiu namalował około osiemset obrazów. Dziś prace artysty, niezwykle rozproszone, znajdują się w wielu instytucjach i domach prywatnych w całym kraju, a także we Francji, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Artystyczna spuścizna Grabowskiego obejmuje zasadniczo dwa dziesięciolecia. W jego twórczości można wyróżnić dwa wyraźne okresy. Pierwszy – to lata pięćdziesiąte, kiedy jego figuralne obrazy o zgaszonych, matowych barwach malowane są płasko, a farba wcierana jest niemal w podkład. Drugi – to lata sześćdziesiąte, kiedy jego obrazy, nadal figuralne, malowane w wąskich gamach kolorystycznych, zaczynają nabierać gęstej faktury, grubieją na powierzchni, błyszczą werniksami, jarzą się światłem, a ich tematyka przedstawiana jest coraz bardziej syntetycznie. Niezależnie od tej generalnie naszkicowanej artystycznej linii rozwojowej, malarstwo Grabowskiego często wyłamuje się z owego schematu, zaskakując widzów – pisze Stanisław Potępa w jednym z tekstów w monografii artysty zatytułowanej Julian Grabowski. Malarz z Tarnowa.
Julian Grabowski – urodził się 5 maja 1922 roku w Tarnowie. Uczęszczał do III Państwowego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza (1936–1939). Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku zapisał się do Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Tarnowie, gdzie ukończył rok nauki na kierunku malarstwo dekoracyjne. W latach 1947–52 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem wybitnych artystów malarzy: Czesława Rzepińskiego (1905–1995), Eugeniusza Eibischa (1896–1987), Zbigniewa Pronaszki (1885–1958), który był także rzeźbiarzem i scenografem, oraz Zygmunta Radnickiego (1894–1969). Z Eibischem połączyła Grabowskiego przyjaźń, tarnowianin został asystentem słynnego kolorysty. Już w czasie studiów Grabowski wystawiał swoje prace malarskie, rysunkowe i graficzne na wystawach w Krakowie oraz z okazji Dni Tarnowa w 1948 roku, występując w gronie członków Koła Studentów Plastyków Tarnowian. Artysta był współorganizatorem grupy twórczej Leliwa założonej przez grono artystów tarnowskich, z którą wystawiał swoje prace w latach 1956–1960. W roku 1957 rozpoczął pracę pedagogiczną w tarnowskim Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie uczył rysunku wraz z ćwiczeniami kolorystycznymi oraz kompozycji z liternictwem. Zmarł w 1973 roku jako artysta w pełni sił twórczych.
Wydarzenia towarzyszące (wstęp wolny):
- 29 lutego, godzina 12.00, ul. Limanowskiego 5 – odsłonięcie tablicy poświęconej artyście w miejscu, gdzie mieszkał oraz tworzył
- 29 lutego, godzina 18.30 – wieczór pamięci Juliana Grabowskiego pt. Zmysły Sztuki. Wystąpią: Iwona Tober (sopran), Sylwia Lorenc (flet), Mariusz Lorenc (pianino)
Julian Grabowski. Malarz z Tarnowa
Od 5 lutego d 2 marca 2016 roku
Kurator: Andrzej S. Grabowski
Współorganizatorzy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Fundacja artystyczno-edukacyjna andART
Partner: Miasto Tarnów
BWA w Tarnowie