7 marca oryginalne kompozycje na styku jazzu, post-rocka i elektroniki zabrzmią podczas koncertu zespołu Jazzpospolita w kinie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) za sprawą bezpośredniej transmisji z Filharmonii w Szczecinie.
Dzięki współpracy obu instytucji do połowy maja na warszawskim Służewie będzie można obejrzeć i posłuchać wspólnych koncertów m.in. Pablopavo/Iwanek/Praczas z Filharmonikami czy Makowiecki/Skrzek/Komendarek/Bloom. Wstęp na transmisje w NInA jest wolny.
Harmonogram:
7 marca, godz. 19.00
Jazzpospolita
Cyk koncertów transmitowanych z Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w sali kinowej NInA rozpocznie zespół Jazzpospolita. W ciągu sześciu lat grupa wydała cztery płyty i zagrała około 200 koncertów w Polsce i za granicą. Działając w niezmienionym czteroosobowym składzie, zespół wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów. Ich ostatni album Jazzpo! został okrzyknięty najlepszym w dyskografii zespołu, a trasa koncertowa rozpoczęta jesienią 2014 trwa do dziś, przenosząc zespół wraz z jego energetycznym brzemieniem w coraz dalsze zakątki świata. Tym razem Jazzpospolita zagra w szczecińskiej Filharmonii, a jednocześnie – w kinie NInA na warszawskim Służewie.
17 marca, godz. 19.00
Pablopavo/Iwanek/Praczas i Filharmonicy
Podczas koncertu zabrzmią utwory z nowej płyty Wir nagranej przez Pawła Sołtysa (Pablopavo) razem z Rafałem Kołacińskim (Praczasem) i Anią Iwanek (Rubber Dots). Koncert w Filharmonii w Szczecinie będzie wyjątkowy – trio po raz pierwszy zagra z towarzyszeniem orkiestry. Aranżacji utworów na orkiestrę symfoniczną dokonał Patryk Kraśniewski.
4 kwietnia, godz. 19.00
Mnemotaksja
Piotr Damasiewicz – trąbka
Gerard Lebik – saksofon tenorowy
Maksymilian Mucha – kontrabas
Wojciech Romanowski – perkusja
Zabrzmią kompozycje Piotra Damasiewicza, autora muzyki do spektakli teatralnych, kompozytora muzyki filmowej, a także współautora jazzowego hymnu z okazji 25-lecia Europe Jazz Network. Utwory są połączeniem XX-wiecznej muzyki klasycznej oraz muzyki najnowszej, to rodzaj eksperymentu, improwizacji oraz sound-artu.
9 maja, godz. 19.00
Obara International
Maciej Obara – saksofony
Dominik Wania – fortepian
Ole Morten Vaagan – kontrabas
Gard Nissen – perkusja
Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, odnosi międzynarodowe sukcesy, pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie. Dominik Wania, podwójny laureat Fryderyka, to jeden z najważniejszych współczesnych pianistów jazzowych. Obaj spotkali się w zespole Tomasza Stańki i tam zawarli swą muzyczną przyjaźń. Kontrabasista Ole Morten Vågan współpracował z zespołami reprezentującymi różne style, zawsze jednak najbliżej mu było do współczesnej muzyki improwizowanej. Perkusista Gard Nilssen to uczestnik ważnych projektów – wśród nich jest free-jazzowe trio Puma, uznane przez magazyn „Down Beat” za jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej.
12 maja, godz. 19.00
Makowiecki/Skrzek/Komendarek/Bloom
Tomasz Makowiecki śpiew, syntezatory, gitary
Józef Skrzek – syntezatory
Władysław Komendarek – syntezatory
Daniel Bloom – syntezatory
Wielogodzinne jam sessions w chacie na Kaszubach, potem trzy lata cyzelowania dźwięków w domowym studiu muzycznym. Wydany w 2013 roku Moizm to „najbardziej bezkompromisowa i osobista rzecz, jaką do tej pory zrobiłem” – powiada Tomasz Makowiecki. Wymarzony syntezator Roland Juno 60 skierował go w rejony zabaw z elektroniką i przetwarzaniem dźwięku. Zauroczenie jego brzmieniem nasunęło Makowieckiemu myśl o stworzeniu kolekcji starych syntezatorów: ich dźwięk z pewnością wpłynął na klimat płyty. Do pracy nad albumem artysta zaprosił legendy polskiej elektroniki – Józefa Skrzeka i Władysława Komendarka.
Wyjątkowe muzyczne spotkania w Filharmonii w Szczecinie na żywo w sali kinowej NInA
Od 7 marca do 12 maja
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA)
Warszawa