15 marca Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład Joanny Walewskiej, zatytułowany Portret artysty jako inżyniera. Twórczość Edwarda Ihnatowicza. Wykład odbędzie się w ramach z cyklu Artysta jako naukowiec.
Co jakiś czas badania historyków sztuki wskazują na artystki/artystów, których brakuje w historii sztuki polskiej, a których twórczość poza granicami naszego kraju była i jest ceniona. Artystki/artyści ci często inaugurowali lub przyczyniali się do rozwoju ważnych kierunków w sztuce współczesnej. Niewątpliwie jednym z takich artystów jest Edward Ihnatowicz (1926–1988), który uważany jest za jednego z pionierów sztuki robotycznej. Jako jeden z pierwszych tworzył prace interaktywne, wykorzystując technologie elektroniczne i, później, komputery. Jego SAM (Sound Activated Mobile z 1968!) to rzeźba przypominająca kwiat zaopatrzona w urządzenia hydrauliczne i mikrofony, która kieruje się w stronę głosu widzów. Bardziej skomplikowana była realizacja The Senser (1969–71) czy The Bandit (1973).
O tych i innych projektach opowie Joanna Walewska, autorka książki Portret artysty jako inżyniera. Twórczość Edwarda Ihnatowicza.
W połowie lat 80. ubiegłego wieku Edward Ihnatowicz rozpoczął pracę nad książką, która miała stanowić podsumowanie jego twórczości oraz poglądów na temat możliwości stworzenia inteligentnych maszyn. Maszynopis zatytułowany Portret artysty jako inżyniera nie został ukończony, ponieważ pracę nad nim przerwała śmierć artysty w 1988 roku. Ihnatowicz zdążył jednak sporządzić streszczenie książki, a także spis rozdziałów i zagadnień, którymi zamierzał się zająć na jej stronach. Niestety, projekt odtworzenia całości rozważań artysty na podstawie samego szkicu oraz rozproszonych artykułów i wywiadów skazany jest na niepowodzenie, mają one bowiem zbyt wiele luk, których po upływie tylu lat nie da się już prawdopodobnie zapełnić. Chciałabym jednak podjąć tę próbę, pomimo ryzyka, jakie ze sobą niesie, ponieważ twórczość, a szczególnie dwie rzeźby – SAM i Senster – tego, niemal zupełnie zapomnianego przez historyków sztuki, artysty, bez wahania skłonna jestem określić jako jedno z najciekawszych zjawisk w historii sztuki XX wieku – pisze Joanna Walewska w książce Portret artysty jako inżyniera. Twórczość Edwarda Ihnatowicza.
Cykl wykładów Artysta jako naukowiec jest poświęcony artystom i praktykom artystycznym, które wspierane były, inspirowane lub prowadzone bezpośrednio w obszarze różnych dziedzin nauki lub przy udziale technologii. To połączenie odbywa się w wielu przypadkach niemal naturalnie, wskazując na wzajemne fascynacje, ale i świadomość obopólnych korzyści. Bycie artystą i naukowcem, nie zawsze również musi wynikać z przygotowania zawodowego, chociaż obecnie wielu artystów takie posiada, np. Natalie Jeremijenko w zależności od potrzeby nazywa siebie artystką, techno-artystką (technoartist) lub inżynierem (z wykształcenia jest biochemiczką i fizyczką, ale także artystką sztuk wizualnych) czy Edward Ihnatowicz, który w tekście opisującym swoje poszukiwania posłużył się pojęciem artysty jako inżyniera. Artystów, naukowców i humanistów łączy przynależność do świata idei, więc zgodnie z charakterem obecnej kultury przekraczają granice dzielące różne formy twórczej aktywności.
Joanna Walewska – jest absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała również na kierunku Media Art History na Donau-Universität w Krems i obroniła rozprawę doktorską na temat wczesnej sztuki komputerowej na Wydziale Filozoficznym UJ. Zainteresowana jest historią technologii oraz sztuką starych i nowych mediów. Pracuje w Katedrze Kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Joanna Walewska, Portret artysty jako inżyniera. Twórczość Edwarda Ihnatowicza
Wykład w ramach cyklu Artysta jako naukowiec
15 marca 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń