Muzeum Gombrowicza zaprasza w niedzielę 20 marca na monodram Jordan w wykonaniu Doroty Landowskiej, aktorki Teatru Studio. Spektakl ten po raz pierwszy pokazywany był w roku 1996 w warszawskim Teatrze Powszechnym, obecnie grany jest jako spektakl mistrzowski.
To nie jest opowieść o słodkim i lekkim życiu. Przeciwnie, mistrzowski spektakl Doroty Landowskiej opowiada historię ponurą: o ciemnej stronie uczuć, o braku miłości, o kruchości świata i ludzkiej psychiki. Bohaterka monodramu autorstwa Anne Reynolds i Moire Buffini wspomina także zabawne epizody ze swojego życia. Ze świata, który zawalił się w jednej chwili – gdy Jordan stała się dzieciobójczynią. A może ten świat rozsypywał się już wcześniej, tylko nikt tego nie zauważył?
Świetne aktorstwo, mądry spektakl. Chwilami drastyczny, dlatego przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Dorota Landowska – aktorka teatralna i filmowa; ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jako studentka trzeciego roku debiutowała rolą Heleny w Śnie nocy letniej Williama Szekspira (1991) w reżyserii Macieja Wojtyszki na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.
Aktorka scen warszawskich: Teatru Powszechnego i Teatru Narodowego. Od 2012 roku w zespole Teatru Studio. Współpracowała z teatrami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Dramatycznym, Nowym Praga, Studiem Teatralnym im. Ireny Solskiej, Komedia, Rozmaitości, Ateneum, Laboratorium Dramatu, OCH-Teatrem, na Woli, Teatrem Wielkim – Operą Narodową.
Za monodram Jordan zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę jury za debiut na 30. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1996), Bydgoską Łuczniczkę, nagrodę 2. Przeglądu Sztuk Kobiecych Kobiety i… kobiety w Bydgoszczy (1997), nagrodę 37. Kaliskich Spotkań Teatralnych (1997).
Tekst: Anna Reynolds i Moira Buffini
Przekład: Ewa Krasińska
Reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Magda Maciejewska
Występuje: Dorota Landowska
Czas trwania: 70 minut
Jordan
20 marca 2016 roku, godz. 17.00
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli