Do 24 lipca Muzeum Historii Budapesztu zaprasza do oglądania wystawy Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu. Ekspozycja będzie pokazywała historię i rozwój tych dwóch środkowoeuropejskich miast. Poprzez zaprezentowane podobieństwa i różnice w ich rozwoju, będzie można zobaczyć procesy, które kształtowały miejskość obu ośrodków, a często wywierają swój wpływ do dzisiaj.
Na wystawie będzie można obejrzeć najważniejsze obiekty związane z dziejami obu miast w średniowieczu, z ich lokacją, kształtowaniem i rozwojem. Z Krakowa pojadą tam obiekty m.in. z Muzeum Katedralnego, Fundacji Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego czy Muzeum Diecezjalnego.
Wystawa jest owocem już niemal pięcioletniej współpracy dwóch muzeów, obu będących – nie tylko w swoich miastach, ale też krajach – w czołówce największych i najczęściej odwiedzanych muzeów. Wcześniej, w 2012 roku, w ramach tej współpracy do Budapesztu pojechała wystawa Tajemnice skrywane pod ziemią – dotknąć historii. Zaś kontynuacją obecnej wystawy będzie analogiczne przedsięwzięcie w Krakowie w 2017 roku.
Dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to część szerszych kontaktów z muzeami miejskimi w regionie. Dzięki współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Lipska mogliśmy oglądać wystawę W nurtach historii z wypożyczonym z Lipska siodłem, na którym swój ostatni bój zakończył książę Józef Poniatowski. Odbyły się również liczne wystawy organizowane razem z Muzeum Wschodniosłowackim w Koszycach. Innymi aspektami działalności międzynarodowej MHK są wymiany stażowe z muzeami miejskimi ze Lwowa czy Magdeburga.
Patronat nad wystawą objęli wspólnie prezydenci Polski i Węgier.
Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu
Od 18 marca do 24 lipca 2016 roku
Organizatorzy: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Historii Budapesztu
Muzeum Historii Budapesztu