1 lipca podczas 12. edycji Brave Festival we Wrocławiu zadebiutuje odświeżona formuła przeglądu filmowego. BRAVE: Forbidden Cinema będzie prezentował filmy z różnych części świata, tworzone w rozmaitych językach i technikach, przybliżające kultury rdzenne, ich historie oraz nowe zjawiska w ich obrębie.
Nowością jest skupienie się na kinie zakazanym, cenzurowanym, wzbudzających kontrowersje, przekraczających tabu istniejące w danej kulturze lub też opisującym funkcjonowanie przestrzeni stabuizowanych. Przegląd BRAVE: Forbidden Cinema będzie mieć formułę biennale, prezentowanego widzom na przemian z szeroką panoramą współczesnego kina afrykańskiego. Koncepcję BRAVE: Forbidden Cinema przygotowali krytyk filmowy i filmoznawca Adam Kruk oraz animator kultury, związany z Wrocławską Fundacją Filmową, Lech Moliński.
Filmem otwarcia BRAVE: Forbidden Cinema będzie Purity stworzony przez aktora i reżysera Rae Bergera w 1916 roku. Festiwal stanowi wyjątkową okazję by – w setną rocznicę jego realizacji – zobaczyć ten pierwszy w historii kina film zakazany z powodów obyczajowych. Niemy obraz Bergera długo uważany był za zaginiony – do 2004 roku, kiedy odnaleziono jego kopię we Francji, skąd przyjedzie do Wrocławia, przechowywaną w Centre National du Cinéma et de L’image Animée. Pokazowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo.
W tym roku po raz pierwszy wprowadzona zostanie sekcja konkursowa. 7 starannie wybranych filmów z różnych zakątków świata – od Gwatemali po Mali – mierzących się z kulturowymi tabu i zakazami, korespondującymi z tematem tegorocznego Brave Festival – Outcasts/Wykluczeni – powalczy o nagrodę w wysokości 4 000 euro, którą przyzna festiwalowa publiczność.
Filmy prezentowane będą też w kilku innych sekcjach, oscylujących wokół tematu kina zakazanego. W sekcji Forbidden Love ukazane zostaną różne wymiary miłości zakazanej społecznie, kulturowo, dotykające problematyki zakazanych z różnych powodów uczuć, a także filmy zabronione ze względu na ostrą erotykę i przekroczenia obyczajowe. Prócz tego czeka nas przegląd mniej znanych polskich „pułkowników” – filmów które cenzura PRL nie dopuściła do dystrybucji w kinach. Wśród nich pokaz odrestaurowanej wersji Na srebrnym globie zmarłego niedawno Andrzeja Żuławskiego, połączony z wystawą kostiumów z filmu w Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Długa noc Janusza Nasfetera – wybitnego filmu nigdy nieodkrytego przez masową publiczność.
Szczegóły na temat BRAVE: Forbidden Cinema znajdują się na stronie WWW Brave Festival
Organizatorem i inicjatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Przychody ze sprzedaży biletów, jak co roku zostaną w całości przekazane na działalność międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, która pomaga przede wszystkim dzieciom w Tybecie.
BRAVE: Forbidden Cinema
W ramach 12. Brave Festival we Wrocławiu
Od 1 do 14 lipca 2016 roku
Wrocław