16 kwietnia swoją premierę miał spektakl Biała siła, czarna pamięć na dużej scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To inscenizacja inspirowana reportażem Marcina Kąckiego Białystok. Biała siła, czarna pamięć.
Książka to luźna inspiracja. Do współpracy nad scenariuszem zaprosiłem Piotra Rowickiego, który stworzył autonomiczny scenariusz teatralny, mimo że pojawiają się w nim wątki, o których pisał autor książki. Sam Kącki pomagał nam w pewnych sytuacjach, ale na spotkaniach mówił, że daje nam ten reportaż i możemy zrobić z nim, co chcemy – mówi Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu. – Naturalne jest to, że mieszkańcy Białegostoku będą odczytywali to jako historię ludzi stąd, mimo że w spektaklu nie pada nazwa miasta. Równie dobrze moglibyśmy rozmawiać na temat patologii w Rzeszowie czy Warszawie, bo to, co opisuje autor, jest szerszym problemem. W spektaklu dzielimy się swoim niepokojem dotyczącym historii, która cały czas ciąży. Staje się ważna w życiu politycznym, nieustannie wykorzystywana do celów politycznych, a my się z tą historią jako poszczególne miasta, jako państwo nie do końca rozliczyliśmy. Z drugiej strony jest to poruszający obraz tkanki miejskiej. To wizja miasta, gdzie tkankę rządzącą stanowi pewna „grupa trzymająca władzę”.
W spektaklu niemal przez cały czas oglądać będziemy wszystkich występujących w nim aktorów. Na dużej scenie Teatru zobaczymy pojawiającego się gościnnie Pawła Pabisiaka oraz Michała Tokaja (Teatr Powszechny w Warszawie). Białostocką scenę reprezentują: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski i Piotr Szekowski. Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowała Matylda Kotlińska, a za ruch sceniczny odpowiada Arkadiusz Buszko.
Biała siła, czarna pamięć, Piotr Ratajczak
Premiera: 16 kwietnia 2016 roku
Pokazy: 6, 7, 8, 27, 28, 29 maja oraz 17, 18, 24 czerwca 2016 roku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku