27 kwietnia ogłoszono werdykt jury 11. Festiwalu AfryKamera. Najlepszym filmem pełnometrażowym jury uznało debiutancki obraz Hedi w reżyserii Mohameta Ben Attii, opowiadający o Tunezji 5 lat po rewolucji.
- Jury filmów krótkometrażowych: Lizelle Bisschoff, Anna Serdiukow, Adam Warzyszyński
Najlepszy film krótkometrażowy: Posłuchaj (Kuuntele), reż. Rungani Nyoni, Hamy Ramezan
Uzasadnienie: Zwycięski film to prosty, a zarazem potężny krótki metraż, któremu udaje się nawiązać silną więź emocjonalną między publicznością, a głównym bohaterem. Ten klasyczny dramat odzwierciedla stan ludzkości, a zarazem przemawia na tematy ważne, a zarazem naglące.
Wyróżnienie: Wiosenne kwiaty (Ngish Rbii), reż. Intissar Belaid
Uzasadnienie: Wyróżnienie przekazujemy wzruszającemu krótkiemu metrażowy, który przekazuje opowieść oczami dziecka. Stylistycznie innowacyjny, korzysta z wywiadów z dziećmi, ujęciami scen rewolucji oraz animacji klatkowej.
- Jury filmów dokumentalnych: Nicholas Lory, Konrad Piskała, Janek Simon
Najlepszy film polski: Karty pamięci (Memory Cards), reż. Piotr Cieplak
Uzasadnienie: Za postawienie problemu odnośnie postrzegania i prezentacji Afryki w filmie.
Najlepszy film dokumentalny: Matka nienarodzonych (Um Ghayeb), reż. Nadine Salib
Uzasadnienie: Reżyserka za pomocą losów jednej postaci pokazała nam nie tylko życie kobiet na egipskiej wsi, ale stworzyła uniwersalną opowieść o sensie życia, cierpieniu, potrzebie macierzyństwa. Zrozumiała jest zarówno dla odbiorcy z Polski jak i w Egipcie. Moim zdaniem szczególnie ważna w kontekście naszej polskiej dyskusji, np. o in vitro.
- Jury filmów fabularnych: Joanna Kos Krauze, Grzegorz Pieńkowski, Andrzej Werner
Najlepsza fabuła: Heidi, reż Mohamet Ben Attia
Tytułowy Hedi to wykształcony, młody człowiek, który godzi się, by jego życie osobiste zostało z góry zaplanowane. Mężczyznę poznajemy w momencie, gdy przygotowuje się do ślubu z wybraną przez rodziców dziewczyną. Jednak na tydzień przed aranżowanym ślubem poznaje wyzwoloną kobietę, w której zakochuje się, co powoduje przewartościowanie jego życia.
Na Festiwalu AfryKamera prezentowane są najlepsze afrykańskie filmy. Po zakończeniu edycji warszawskiej, festiwal ma swoje odsłony w: Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Tradycyjnie już w wakacje będzie można obejrzeć najciekawsze tytuły tegorocznej edycji AfryKamery na Art Naif Festiwal w Katowicach.
11. Festiwal AfryKamera
Od 18 kwietnia do 24 kwietnia 2016 roku
Organizator: Fundacja FilmGramm w Warszawie
Warszawa