5 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpocznie się wystawa Nie śnij o miłości, Kuryluk. Wystawa poświęcona jest twórczości malarskiej Ewy Kuryluk – historyczki sztuki, pisarki, poetki, malarki, rysowniczki, fotografki, autorki instalacji.
Ewa Kuryluk studiowała historię sztuki na UJ w Krakowie i malarstwo na ASP w Warszawie. Od 1981 roku mieszka za granicą, najpierw w Nowym Jorku potem w Paryżu. Uczestniczyła w ruchu O poprawę, współtworzyła grupę Śmietanka. Założyła fundację Amici di Tworki.
Wystawa w obejmie 50 obrazów z lat 1967–1978, które zostały wybrane przez artystkę. Na początku lat 70. Kuryluk malowała hiperrealistyczne obrazy, często groteskowe i groźne, przedstawiające m.in. szpitale, więzienia, sale tortur. Wtedy w Polsce przeważała abstrakcja i konceptualizm.
„Na Biennale w Wenecji w 1964 roku zobaczyłam po raz pierwszy, że figuracja powraca. Broniłam się przeciwko koloryzmowi. Lubiłam rysować” – powiedziała kiedyś w jednym z wywiadów. W kolejnych dekadach Kuryluk zajęła się tworzeniem instalacji plastycznych, zarzucając malarstwo.
Nie śnij o miłości, Kuryluk
Od 5 maja do 15 czerwca 2016 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie