28 maja rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu.
Simcha w tym roku pokazuje jeszcze silniejsze więzy z Wrocławiem niż dotychczas. Motywem przewodnim 18. edycji są bowiem wrocławscy i dolnośląscy Żydzi, ich ogromna spuścizna kulturalna oraz wkład w tworzenie miasta. W programie warsztaty, wykłady, spotkania, koncerty zagranicznych i polskich muzyków oraz projekcje filmowe. Simcha to jeden z trzech największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce.
Motyw tegorocznej Simchy może służyć jako potwierdzenie idei wielokulturowego Wrocławia, w którym w zgodzie żyli przedstawiciele różnych grup. Tutejsza społeczność żydowska ma wielkowiekową tradycję i wkład w życie kulturalne miasta.
Po osiemnastu latach zapragnęliśmy sięgnąć do korzeni wrocławskiej i dolnośląskiej żydowskości i zaprosić w niezwykłą podróż wszystkich, którzy odwiedzą nasz Festiwal. Będziemy mówić o czasach dawnych i zupełnie nam bliskich, o ludziach, którzy wieki temu odeszli i tych, których spotkamy na Festiwalu. Będziemy mówić zarówno o kantorze Dawidzie, jak i o Abrahamie Geigerze, o Jakubie Rotbaumie i Jerzym Kichlerze, o Mirze Żelechower – Aleksiun i Bente Kahan. Będziemy słuchać pieśni, które skomponował w XIX wieku ówczesny kantor Moritz Deutsch dla swojego chóru z synagogi pod Białym Bocianem – opowiada Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Simchy.
W programie festiwalu znajduje się mnóstwo koncertów, wykładów, warsztatów, zajęć dla dzieci, spotkań z kulturą. Na placu przed Synagogą będzie także zorganizowany jarmark żydowski z wystawcami żywności koszernej, ekologicznej oraz przedmiotami rękodzielniczymi.
W programie m.in.:
- uroczysty koncert galowy, wspólnie z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka wystąpi izraelski kantor Yoseph Schwarz;
- występ szwedzkiej wokalistki Louis Lyne;
- spektakl Siostry Parry propozycja musicalową przygotowaną przez Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny;
- warsztaty języka jidysz i hebrajskiego;
- filmy z warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy oraz projekcję Kosher Friendly autorstwa Benny Brunner’a i Joseph Rochlitz’a poświęconego odrodzeniu społeczności żydowskiej Wrocławia.
XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha
Od 28 maja do 3 czerwca 2016 roku
Wrocław