4 czerwca rozpocznie się czytanie dramatów organizowane przez Wrocławski Teatr Współczesny. Najnowsze polskie dramaty znakomitych autorów po raz pierwszy zabrzmią przed publicznością.
Wrocławski Teatr Współczesny prezentuje pięć kolejnych spośród trzydziestu jeden dramatów zgłoszonych w 2015 roku na 1. Konkurs Dramaturgiczny Strefy Kontaktu 2016 . Został on zorganizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury wspólnie z Miastem Wrocław. Czytania performatywne przygotowują: Judyta Berłowska, Tomasz Cyz, Agata Dyczko, Lena Frankiewicz i Tomasz Szczepanek.
W programie m.in.:
- Dzieci, Wojciech Ziemilski, reż. Lena Frankiewicz;
- Drzewom nie wypadają włosy, Małgorzata Szczerbowska, reż. Judyta Berłowska;
- Kunstkammer, Agnieszka Jakimiak, reż. Agata Dyczko;
- Bar Świętej Krewety, Mariusz Sieniewicz, Tomasz Szczepanek.
Michał Bajer jest dramatopisarzem, tłumaczem z języka francuskiego, adiunktem w Katedrze Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, autorem książki Trzy poetyki z czasów Richelieu. Francuski klasycyzm o dramacie. Pasjonuje go włoska opera, klasycyzm, jak również medyczne i filozoficzne koncepcje człowieka w XVI i XVII wieku. Autor dramatów: Straż nocna, Studium w szkarłacie, Verklärte Nacht, Zjedz serce wroga.
Agnieszka Jakimiak jest eseistką, recenzentką teatralna i filmową, w teatrze współpracowała z reżyserami: Oliverem Frljiciem. Wyreżyserowała czytanie performatywne Głosów wśród nocy Stanisława Brzozowskiego w Instytucie Teatralnym. Publikowała na łamach: „Dwutygodnika”, „Didaskaliów”, „Kina”, „Res Publiki Nowej”, „Ha!artu”.
Mariusz Sieniewicz jest pisarzem, eseistą, felietonistą. Prababka to tytuł jego debiutanckiej powieści. Następne książki to powieść Czwarte niebo [nominacje do Paszportów “Polityki” i Nagrody Literackiej NIKE], zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy, Rebelia, Miasto Szklanych Słoni. Adaptacje jego prozy były wystawiane w teatrach: Łaźnia Nowa w Krakowie, im. Jaracza w Olsztynie, Śląskim w Katowice, Polskim we Wrocławiu. Twórca audycji radiowych oraz happeningów.
Małgorzata Szczerbowska jest aktorką, reżyserką. W Teatrze Pieśń Kozła we Wrocławiu zrealizowała spektakl oparty na „Bachantkach” Eurypidesa i muzyce etnicznej z rejonów Bułgarii, Serbii, Grecji i Albanii. Pracowała w Teatrze Kochanowskiego oraz współpracowała z Teatrem Eco-Studio w Opolu.
Wojciech Ziemilski jest reżyserem teatralnym, artystą wizualnym, blogerem. Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. W Portugalii zrealizował spektakl multimedialny Hamlet Light. Po powrocie współpracował z TR Warszawa. Prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w teatrze, m.in. w Instytucie Teatralnym. Autor spektakli Mała narracja, Mapa, Prolog.
Czytanie dramatów
4 i 5 czerwca 2016 roku
Wrocławski Teatr Współczesny