10 czerwca Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach. Pojawią się na niej grafiki Albrechta Dürera, obrazy Gysbrechtsa, Bonnarda, Gierymskiego, kolekcja szkła i porcelany, zabytki sztuki złotniczej, meble, kobierce oraz wiele innych dzieł sztuki.
Kolekcjoner, antykwariusz i darczyńca
W 2016 roku mija 50 lat odkąd Tadeusz Wierzejski podarował Muzeum Okręgowemu w Toruniu pierwszą część swojej znakomitej kolekcji sztuki azjatyckiej. Rocznica ta stała się pretekstem do zorganizowania wystawy przypominającej postać tego legendarnego kolekcjonera i antykwariusza. Wystawą Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach obdarowane przez niego instytucje mają możliwość uczcić pamięć swojego darczyńcy – kpt. Tadeusza Wierzejskiego.
Od pierwszego swego daru dla Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy w 1923 roku do słynnego legatu dla Zamku Królewskiego w Warszawie w 1974 roku, Tadeusz Wierzejski nieprzerwanie przez półwiecze wzbogacał wspaniałymi darami liczne kolekcje muzealne i biblioteczne. Gromadząc swoje zbiory przez dwudziestolecie międzywojenne, czas okupacji i PRL-u był nie tylko wybitnym kolekcjonerem, ale także znakomitym antykwariuszem. Dzięki jego działalności antykwarycznej do polskich muzeów trafiły wyjątkowe zabytki sztuki polskiej i europejskiej.
Różnorodność i bogactwo eksponatów
Wystawę tworzyć będzie kilkaset najwybitniejszych dzieł sztuki, które na przestrzeni półwiecza trafiły do polskich muzeów i bibliotek czy to w formie darów, czy zakupów. Obok znakomitej kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu prezentowany będzie: zbiór malarstwa europejskiego i polskiego, grafika i rysunek, kolekcja szkła i porcelany, zegary kaflowe oraz zabytki sztuki złotniczej, inkunabuły i starodruki, meble i kobierce.
Ekspozycja obejmie wspaniałe obrazy Corneliusa Gysbrechtsa Trompe l’oeil ze skrzypcami, przyborami malarskimi i autoportretem, Christiana Seybolda Portret chłopca, Jana Rustema Portret własny, Adriaena van Ostade W karczmie, Isaaca van Ostade Na zamarzniętym kanale, Jusepe de Ribery Święty Augustyn z chłopcem, Simona Luttiychuysa Martwa natura siwego mężczyzny, Pierra Bonnarda Pejzaż z kąpiącymi się, szkic olejny Aleksandra Gierymskiego Sjesta włoska, Michaela Willmanna Droga na Golgotę, akwarele Wilibalda Richtera czy grafiki z cyklu Apokalipsa autorstwa Albrechta Dürera, XVII-wieczny buzdygan należący według tradycji do hetmana Stanisława Jabłonowskiego, starodruki gdańskie J. Sobieskiego Commentatorium Chotinensis Belli oraz J. D. Sulikowskiego Commentarius brevis rerum Polonicarum, kolekcję porcelany ze słynnego daru dla Zamku Królewskiego na Wawelu.
Dürer, Gysbrechts, Willmann z kolekcji Tadeusza Wierzejskiego
Od 11 czerwca do 4 września 2016 roku
Wernisaż: 10 czerwca 2016 roku, godzina 17.00
Kurator: Paweł Czopiński
Muzeum Okręgowe w Toruniu (Ratusz Staromiejski)