Od czerwca można nabyć specjalny, podwójny numer kwartalnika „Herito”, którego tematem jest miasto widziane jako dzieło sztuki.
Fenomen miasta, niezwykłego zwierciadła cywilizacji, to jeden z najważniejszych tematów podejmowanych przez Międzynarodowe Centrum Kultury. Właśnie dlatego miasto, widziane jako dzieło sztuki jest tematem podwójnego numeru kwartalnika „Herito”, wydanego specjalnie z okazji jubileuszu 25-lecia działalności instytucji. Utopia miasta idealnego przenika całą historię europejskiej kultury: od starożytnych greckich miast-państw przez renesansowe plany stworzenia Sforzindy po dziewiętnastowieczne miasta-ogrody czy futurystyczne projekty takie jak Brasilia.
Czy miasta-utopie to wymysł typowo europejski, czy ma swoje odpowiedniki w innych kulturach? Czy miasta – dzieła sztuki służyły swoim mieszkańcom, czy raczej okazały się niespełnioną kolonizacyjną fantazją projektantów? Co zostało z modernistycznych maszyn do mieszkania? Jakie miasta idealne projektowała sztuka i literatura w różnych czasach i przestrzeniach? Jak prześcignąć utopię i współtworzyć miasto jako miejsce do życia? Gdzie szukać alternatywnych miejskich historii? Co dziś czyni miasto szczęśliwym?
W numerze m.in.:
- Beata Chomątowska, Owen Hatherley, Irma Kozina, Katherine Lebow, Jacek Purchla, Michał Wiśniewski śledzą losy nowoczesnego miasta idealnego;
- O mieście jako dziele sztuki i o sztuce w mieście piszą Jakub Kornhauser, Małgorzata Omilanowska, Monika Rydiger, Wojciech Wilczyk;
- Środkowoeuropejskie miasta portretują Ewa Chojecka (Bielsko-Biała), Natalia Chwaja (Triest), Łukasz Galusek (Skopje), Artur Klinau (Mińsk), Henrieta Moravčíková (Bratysława), Elżbieta Rybicka (Katowice), Derek Sayer (Praga), Fedja Vukić (Zagrzeb);
- Osamu Okamura, Ewa Rewers i Janusz Sepioł zastanawiają się, czy miejska utopia jest możliwa.
”Herito. Dziedzictwo, kultura, współczesność” to interdyscyplinarny, dwujęzyczny magazyn wydawany od 2010 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. To jedyne w swoim rodzaju forum dyskusji o dziedzictwie, kulturze, współczesności i przyszłości – podkreśla Łukasz Galusek, szef działu wydawnictw MCK.
Każde wydanie skupione jest wokół innej tematyki. Ostatnie numery poświęcone były mitowi Galicji, Balticum, krajobrazowi, socmodernizmowi w architekturze, narodom i stereotypom. Pogłębiona refleksja, wysoka wartość merytoryczna, uznani autorzy oraz znakomita szata graficzna składają się na wyjątkowość tytułu.
„Herito”: Miasto jako dzieło sztuki
Czerwiec 2016 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie