20 czerwca w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się przegląd filmów Post Super Dutch. Nowa architektura i jej wyzwania, poświęcony współczesnej architekturze holenderskiej.
W programie znalazły się tematyczne filmy dokumentalne, a także produkcje autorstwa samych architektów. Wydarzenie jest współorganizowane przez Ambasadę Królestwa Niderlandów.
Na początku nowego milenium architektura holenderska była najseksowniejsza na świecie. Lata dziewięćdziesiąte to czas nieprawdopodobnej prosperity architektury – uznanej za istotny element oficjalnego wizerunku Holandii, należącej do najważniejszych zjawisk współczesnej kultury i silnie wspieranej przez państwo.
Podczas Przeglądu zaprezentowany zostanie m.in. film Urszuli Antoniak (Bijlmer Odyssee) o podmiejskim osiedlu dla klasy średniej w Amsterdamie, produkcja w reżyserii Wendelina von Oldenborgha (Beauty and the right to the ugly) o Ośrodku kultury Het Karregat oraz Urban Tides Simone Eleveld o wyzwaniach aktywistów – architektów.
Gdzie znajduje się zatem architektura holenderska dziś i jakie stoją przed nią wyzwania? Przegląd Post Super Dutch. Nowa architektura i jej wyzwania, który odwiedzi także Warszawę (Kino.Lab), Gdańsk (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia) i Poznań (Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek), stara się na te pytania odpowiedzieć.
Post Super Dutch. Nowa architektura i jej wyzwania
Od 20 do 23 czerwca 2016 roku
Organizatorzy: Kino.Lab w Warszawie, Ambasada Królestwa Niderlandów, Kino Pod Baranami w Krakowie
Kino Pod Baranami
Kraków