Do 30 października na wystawie w Orońsku, która jest największą do tej pory prezentacją twórczości Tony’ego Cragga w Polsce, można oglądać ponad 40 różnorodnych rzeźb z lat 1984–2015.
Już podczas studiów w Royal College of Art uwagę Tony’ego Cragga przyciągnęli tacy twórcy jak Joseph Beuys, Mario Merz czy Richard Long. Jego myślenie o sztuce kształtowali też przedstawiciele włoskiego arte povera. Cechą, która wcześnie ujawniła się w jego twórczości, a następnie była kontynuowana w następnych dekadach, jest jego innowacyjny stosunek do użytego materiału.
Początkowo używał rzeczy znalezionych, gotowych, składając z nich nowe całości, jak na przykład obiekt Minster z 1988 roku. W latach 90. Cragga zaczynają pociągać klasyczne materiały rzeźbiarskie i organiczny świat natury. W tym czasie artysta studiuje twórczość takich mistrzów jak Naum Gabo, Constantin Brâncuşi, a także sztukę brytyjskiego klasyka XX wieku, Henry’ego Moore’a.
Artysta czerpie inspiracje z rozmaitych źródeł, a także z różnych dziedzin nauki. Biologia, tak jak chemia czy fizyka, mają wpływ na jego krytyczne myślenie o rzeźbie. Dzieła Tony’ego Cragga, przez wielu uznawane za nową jakość w sztuce, charakteryzuje dynamizm, witalność, malownicze i egzotyczne bogactwo zmysłowych manifestacji materii, zaskakująca różnorodność efektów i niekonwencjonalne użycie materiałów.
Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce oraz British Council w Warszawie.
Tony Cragg. Rzeźba
Od 11 czerwca do 30 października 2016 roku
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Jarosław Pajek, Bogusław Dobrowolski
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku