30 lipca w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się 10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Od początku jego istnienia krytyka zwraca uwagę na jego nietypowy sposób prezentowania sztuki filmowej.
Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące wartościowe filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy minionego roku i dzieła filmowe, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii. Program uzupełniają spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Dotychczasowe edycje festiwalu spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności i mediów, zebrały wiele entuzjastycznych recenzji.
Tym, co wyróżnia festiwal na tle podobnych przedsięwzięć, jest zestawianie ze sobą różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnego kontaktu odbiorców z artystami. W Kazimierzu Dolnym czerwony dywan zastąpiono kawiarnią festiwalową, w której każdy może natknąć się na swojego ulubionego twórcę. Adresatami festiwalu są ci, którym kultura pozwala oderwać się od świata komercji. To dla nich organizatorzy tworzą program, w którym bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z kinem: spotkanie z reżyserem, aktorem, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją filmową.
Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Festiwal obejmuje Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą i ich okolice, np. wioskę Męćmierz. Otwiera przez to swój program na lokalną społeczność i kulturę. Istotnym elementem programu są prezentacje dorobku lokalnych artystów. Dzięki festiwalowi mogą oni zaprezentować się odbiorcom, którzy przyjeżdżają tutaj z całej Polski. Tym samym twórcy popularni w swoim regionie zostają zestawieni z artystami o sławie światowej. Dzięki temu zabiegowi sztuka zostaje ukazana jako jeden, powiązany organicznie obieg idei oraz artefaktów.
Ideą Dwóch Brzegów jest poszerzanie polskiej oferty filmowej. Dzięki popartej kilkuletnim doświadczeniem współpracy z innymi festiwalami realizowane są pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian, Rotterdamie. Na festiwalu są także prezentowane produkcje, które nie znajdą się w repertuarze polskich kin. Przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy przeprowadzany jest konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców.
Dyrektor Artystyczną Dwóch Brzegów jest Grażyna Torbicka – autorka cyklu telewizyjnego Kocham Kino, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis Zasłużony dla Kultury Polskiej. Z festiwalem związana jest od jego pierwszej edycji.
10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Od 30 lipca do 7 sierpnia 2016 roku
Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisłą