Organizatorzy Pięciu Smaków odkrywają kolejne karty z konkursowej talii 10. edycji festiwalu. To filmy z Chin, Indonezji i Filipin, które już stały się sensacją światowych imprez filmowych.
Nowe Kino Azji, sekcja konkursowa Pięciu Smaków, to prezentacja filmów reżyserów, którzy dopiero zaczynają karierę, ale już dali się poznać jako znakomici obserwatorzy azjatyckich społeczeństw. Twórcy ci wyrastają na gwiazdy najważniejszych festiwali, przywożąc na nie opowieści o fascynujących zakątkach świata, które z perspektywy rozwiniętych państw wciąż jeszcze nie zostały należycie odkryte i zrozumiane. Każdy z filmów umożliwia wejrzenie w tę rzeczywistość na swój bardzo oryginalny sposób, często z wykorzystaniem konwencji kina gatunkowego.
Wyboru najlepszego filmu 10. edycji Pięciu Smaków dokona People’s Jury, złożone z 11 pasjonatów kina.
Tharlo, reż. Pema Tseden (Chiny / Tybet 2015)
Tharlo ma 40 lat, umie wyrecytować z pamięci Czerwoną Książeczkę Przewodniczącego Mao i właśnie po raz pierwszy w życiu zamierza zrobić sobie zdjęcie do dowodu osobistego. Wymaga to jednak wizyty u fryzjerki. Jak się okazuje, bardzo sympatycznej…
Daleki od etnograficzno-podróżniczych obrazków „magicznego Tybetu” film pozwala przyjrzeć się współczesnej rzeczywistości tego kraju z nietypowej, świeżej perspektywy. To także bezpretensjonalna opowieść o autentycznych emocjach i pojawiającym się nieoczekiwanie impulsie do zmiany.
Zwyczajna rodzina, reż. Eduardo Roy, Jr. (Pamilya Ordinaryo, Filipiny 2016)
Jane i Aries są bardzo młodzi i na pierwszy rzut oka mogli by być w zasadzie całkiem typowymi nastolatkami. Lubią modne fryzury, chętnie robią sobie selfie, kłócą się, rozstają i wracają do siebie. Ale żyją na ulicach gorącej, niebezpiecznej Manili, a ich codziennością jest wąchanie kleju, kradzieże, wreszcie spanie na kartonach. W ich życiu niedawno pojawiło się dziecko. Radzą sobie z sytuacją najlepiej jak potrafią, nawet jeśli wymaga to sięgnięcia po drastyczne środki. Jednak pewnego dnia niemowlę znika w podejrzanych okolicznościach…
Eduardo Roy Jr. pokazuje życie zwykłej-niezwykłej rodziny w szczery i bezpretensjonalny sposób, płynnie przechodząc granicę między para-dokumentalnym kinem obyczajowym a żywiołowym thrillerem. Udaje mu się uchwycić całą ambiwalencję sytuacji bohaterów, mogących liczyć tylko na siebie, ale pełnych emocji i gotowych walczyć o to, co najważniejsze. Film zdobył główne nagrody festiwalu Cinemalaya Independent 2016.
A Copy of My Mind, reż. Joko Anwar (Indonezja 2015)
W konkursie znajdzie się także nowy film Joko Anwara, uznanego indonezyjskiego reżysera kina grozy, cenionego za przewrotne i zaskakujące scenariusze, inteligentnie wykorzystujące gatunkowe schematy do poruszania kontrowersyjnych tematów. A Copy of My Mind to błyskotliwy thriller polityczny, w którym niewinne, romantyczne spotkanie pracownicy salonu kosmetycznego i geeka tworzącego pirackie płyty DVD, przeradza się w pełną napięcia konfrontację z potężną strukturą, będącą emanacją władzy.
Joko Anwar brawurowo operuje wypracowanymi w swoich wcześniejszych thrillerach i horrorach środkami. Pod płaszczem czarującej historii miłosnej, przemyca metaforę społeczno-politycznej sytuacji w Indonezji. Film był odkryciem sekcji Orizzonti ubiegłorocznego MFF w Wenecji i zachwyca publiczność festiwali filmowych na całym świecie.
10. Festiwal Pięciu Smaków
Od 16 do 23 listopada 2016 roku
Kino Muranów, Kinoteka
Warszawa
Od 18 do 24 listopada 2016 roku
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław