Obiekt lub dobro historyczne, naukowe, artystyczne i kulturowe. To definicja zabytku. Centrum Cyfrowe zaangażowało się w zadbanie o największe wartości minionych czasów. 4 lata temu zainicjowało projekt Otwarte Zabytki. Razem z internautami cały czas buduje serwis, który jest największą kolekcją zabytków w Polsce.
Projekt Otwarte Zabytki rozpoczął się w 2012 roku. tzw. Cyfrowym Czynem Społecznym – obywatelską akcją czyszczenia danych pochodzących z Rejestru Zabytków. Efektem działania było rozbudowanie oraz uruchomienie serwisu internetowego Otwarte Zabytki. Umożliwia on swobodne edytowanie katalogu oraz wykorzystanie aplikacji służących m.in. do monitorowania i alarmowania o stanie zabytków, do tworzenia mapy zabytków oraz dodawania nowych obiektów do wspólnego katalogu.
Skąd pomysł na połączenie otwartości, społecznego zaangażowania oraz popularyzacji polskich zabytków? Otwarte Zabytki to oddolna inicjatywa Centrum Cyfrowego skierowana do tych, którzy chcą uczestniczyć w społeczeństwie i życiu administracji publicznej. Centrum Cyfrowe zaczynając pracę nad projektem zajęło się tematem otwartych danych publicznych, który obecnie jest w rękach Ministerstwa Cyfryzacji (trwają prace nad rządowym programem otwierania danych publicznych). Był to punkt wyjścia do myślenia o zabytkach w kontekście danych dostępnych dla wszystkich ludzi. Oprócz samego serwisu Otwarte Zabytki prowadzone są działania edukacyjne i animacyjne, zachęcające do angażowania się w cyfrową ochronę zabytków w każdym zakątku Polski. Dzięki tzw. wizjom lokalnym wypracowywane są projekty mające na calu zwiększenie zainteresowania lokalnymi zabytkami. Duży nacisk położony jest na pracę społeczności lokalnej, a efekt tych działań to m.in. tworzenie oryginalnych spacerowników z wyróżnieniem tras wokół wybranych zabytków.
„Celem projektu jest dbanie o wspólne dziedzictwo kulturowe. Serwis Otwarte Zabytki skierowany jest dla internautów-amatorów, entuzjastów, jak również ekspertów w dziedzinie zabytków. Jest to próba zebrania wszystkich zaangażowanych w tego rodzaju czyn społeczny w jednym miejscu.” – mówi Alek Tarkowski Dyrektor Centrum Cyfrowego. „Efektem projektu ma być powstawanie największej w Polsce kolekcji opisów zabytków. Dzięki projektowi chcemy zwiększyć również zaangażowanie ludzi we wspólne opisywanie polskiej kultury i dbania o dziedzictwo kulturowe” – dodaje.
Jak działa sam serwis Otwarte Zabytki? Ważne! Nie jest to serwis informacyjny! Jest to jeden z przykładów działań crowdsourcingu – modelu współpracy, który dzięki dostępności do internetu umożliwia zmniejszenie kosztów komunikacji i koordynowania pracy. To jeden z przykładów działania w modelu roju, cyfrowego pospolitego ruszenia lub zwyczajnie mówiąc pracy społecznościowej dążącej do określonego celu. Co to oznacza dla projektu? Ludzie mieszkający w całej Polsce mogą w bardzo prosty sposób opisywać napotkane lub wybrane przez siebie zabytki. Wszystko dzieje się przez internet, więc zabytek może być dodany w kilka minut z dowolnego miejsca, ale z aktywną siecią internetową. Odwiedzając stronę projektu można sprawdzić jakie informacje o wybranych zabytkach wymagają uzupełnienia a przy okazji stać się współtwórcą największej kolekcji zabytków w Polsce.
Otwarte Zabytki
Centrum Cyfrowe w Warszawie