Łyżka na obrazie, najnowsza wystawa edukacyjna lubelskiej Galerii Labirynt, zapoznaje najmłodszych widzów z różnorodnością technik artystycznych oraz przybliża świat sztuki współczesnej. Na zwiedzanie zaproszone są dzieci wraz z opiekunami, a także szkolne i przedszkolne grupy zorganizowane. Wystawa jest otwarta od 10 września.
Prezentowane dzieła inspirowane są przedmiotami codziennego użytku, takimi jak łyżka, talerz, poduszka, tkanina czy gwoździe. Prace zostały wykonane przez twórców sztuki współczesnej: Janusza Bałdygę, Yaroslava Futymskyi’ego, Władysława Hasiora, Teresę Murak, Zbigniewa Warpechowskiego i Krzysztofa Zarębskiego, a pochodzą z kolekcji Galerii Labirynt oraz Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Tytuł wystawy nawiązuje do dzieła Zbigniewa Warpechowskiego pt. Talerzowanie. Praca ta składa się z pomalowanej czarną farbą, kwadratowej, drewnianej skrzynki, która podzielona została na cztery równe części. W każdej z nich znajdują się centralnie umieszczone przedmioty o różnych kształtach i rozmiarach opatrzone przez artystę nieoczywistymi podpisami. Talerzowanie wpisuje się w rozwijający się w latach 70. nurt polskiej sztuki konceptualnej. Zestawienie tekstu z typowymi, niewyszukanymi przedmiotami – talerzami, łyżkami czy lustrem – nadaje im nowe, rozszerzone znaczenie. Na wystawie obejrzeć można również, m.in.: asamblaż Władysława Hasiora pt. Zielona rozpacz (1974), który składa się z plastikowych jaszczurek, węży czy pająków; Obiekt dźwiękowy (2002) Krzysztofa Zarębskiego, czyli różową poduszkę owiniętą taśmą magnetofonową; a także szklaną gablotkę pełną różnorodnych przedmiotów zgromadzonych przez Yaroslava Futymskyi’ego, artystę z Ukrainy.
Wystawa Łyżka na obrazie ma zachęcać i ośmielać dzieci do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki współczesnej. W prezentowanych pracach artyści używają przedmiotów prostych – nawet najmłodszy widz wie, do czego służy łyżka, po co jest poduszka lub gwoździe. Okazuje się, że tego rodzaju wiedza może otworzyć bramy do świata sztuki współczesnej – niekoniecznie, jak się okaże, skomplikowanego, a z pewnością tajemniczego.
Łyżka na obrazie
Od 10 września do 11 listopada 2016 roku
Galeria Labirynt w Lublinie