24 września, Susana Baca otworzy tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Piosenkarka odegrała kluczową rolę w odrodzeniu popularności muzyki afro-peruwiańskiej. Światu przedstawił ją David Byrne na płycie The Sound of Black Peru z 1995 r. Album odniósł duży sukces, a po latach uwielbiana Baca została nawet ministrem kultury.
Susana Baca urodziła się w 1944 r. Dorastała na przedmieściach Limy w burzliwych czasach konfliktów na tle rasowym. Jako czarnoskóra Peruwianka zmagała się z dyskryminacją. Do jej wioski – Chorillos, położonej na wybrzeżu i dziś będącej już częścią wielkiej stolicy, przyjeżdżali na wakacje uprzywilejowani mieszkańcy Limy. Zamieszkiwali tam przede wszystkim czarnoskórzy utrzymujący się z rybołówstwa. Piosenkarka wspomina, że żyło się biednie, ale dni wypełniało wspólne muzykowanie, śpiewy i tańce.
Jest kolekcjonerką tradycyjnych instrumentów z regionu. Wraz z mężem Ricardo Pereyrą pochodzącym z Boliwii założyli Instituto Negro Continuo którego misją jest promowanie i rozszerzanie wiedzy o afro-peruwiańskich fundamentach kultury . Ta działalność zwróciła uwagę prezydenta Ollanta Humala, który zaprosił Bacę do objęcia teki ministra kultury. Baca była pierwszą w Peru czarnoskórą osobą na tak wysokim stanowisku politycznym.
Mam nadzieję, że w Peru może dojść do transformacji kulturowej – mówiła po objęciu ministerstwa. Do jej obowiązków należała m.in. opieka nad spuścizną architektoniczną Peru, dziedzictwem kulturowym i prawami rdzennych Indian.
O ile w ministerstwie Susana Baca oddawała się konserwacji afro-peruwiańskiej kultury, o tyle jako artystka poszukuje wciąż nowych środków wyrazu. Łączy elementy jazzu i bluesa, a jej ballady porównywane są do twórczości Cesarii Evory – legendarnej diwy z Wysp Zielonego Przylądka, czy kubańskiego Buena Vista Social Club. Susana nie boi się eksperymentów, w 2002 r. na płycie Espíritu Vivo zamieściła własną interpretację Anchor song z repertuaru Björk.
Susana Baca
Koncert: 24 września 2016 roku
12. Festiwal Skrzyżowanie Kultur w Warszawie