Atlas Sztuki w Łodzi zaprasza wystawę prac prof. Stefana Gierowskiego – artysty, malarza, wybitnego przedstawiciela współczesnej awangardy malarskiej, wielkiego klasyka polskiej sztuki. Wystawa prac prof. Stefana Gierowskiego zainaugurowała czternasty sezon wystawienniczy w Atlasie Sztuki.
Stefan Gierowski, malarz, pedagog, profesor ASP w Warszawie porzucił ostatecznie figurację w 1957 roku. Od tego czasu artysta numeruje kolejne prace cyframi rzymskimi (obecnie ich liczba zbliża się do tysiąca), a barwa, forma i materia są dla niego treścią obrazu i sposobem badania problemu światła i przestrzeni.
Ziemia (kolory, faktury, materia, ciężkość, lekkość, ciemność) i światło, które czynią ziemię widzialną, kiedy zaistnieją razem w polu Obrazu, składają się na przestrzeń. W tych trzech parametrach mieści się cała praktyka Gierowskiego. (…) Malarz zajmuje się tym, w jaki sposób rzeczywistość staje się widzialna. To zagadnienie nie do wyczerpania w tysiącu Obrazów, ani nawet w stu tysiącach płócien; stąd bierze się zaskakująca aktualność Gierowskiego, artysty zajmującego się kwestią, która pozostaje otwarta. Nie da się na ten temat wiedzieć wszystkiego, ale mało kto dowiedział się tyle, ile – poprzez praktykę – odkrył Gierowski. Najciekawsze zaś jest to, że klucz do Obrazów artysta ukrył w samych Obrazach. Każdy z nich z osobna – i wszystkie razem – to studium widzialności. Wystarczy dobrze się im przyjrzeć, aby odkryć, w jaki sposób je oglądać – pisze Stach Szabłowski w katalogu wystawy.
Profesor Stefan Gierowski miał wiele wystaw w swoim życiu. Na prezentację w Atlasie Sztuki wybrane zostały prace powstałe w latach 1997–2013.
Stefan Gierowski, Z kolekcji Stefana Gierowskiego
Od 16 września do 19 października 2016 roku
Atlas Sztuki w Łodzi