Od 18 listopada w Jan Fejkiel Gallery można zobaczyć wystawę Jerzego Panka pt. Trzy dni przed Październikiem wyleciałem do Pekinu.
Trzy dni przed pamiętnym polskim Październikiem 1956 Jerzy Panek wyleciał do Pekinu. Artysta już rozpoznany i nagradzany, drzeworytniczą i malarską przyszłość miał ciągle przed sobą. Z pewnością był to dobry moment na wyjazd, a Chiny okazały się najlepszym miejscem, jakie mogło mu przypaść w udziale. W Polsce zastałaby go odwilż, w Chinach czekała nań rewolucja: „To był wstrząs, jak wojna, tyle że inny […], bardzo szczęśliwy dla mnie. Dzięki takim wstrząsom człowiek się pcha do przodu” wspominał Panek po latach swój pobyt w Chinach. Planowany na miesiąc, przedłużony do dwóch.
Wysłany w ramach wymiany artystycznej z misją poznania drzeworytu u jego źródeł, nie zamierzał odbywać tam akademickich studiów. Chiny potraktował jak artystyczny plener. Zafascynowany otoczeniem, podatny na jego wpływy, w historycznym centrum grafiki potrafił jednak narzucić własną wizję nowoczesnego drzeworytu. Po trzech tygodniach, gdy ochłonął w nowym środowisku, rozpoczął intensywną pracę, której podporządkował resztę pobytu. W krótkim czasie powstały 24 drzeworyty, większość rytowana bezpośrednio na deskach z drzewa palmowego, gruszy, a nawet na zheblowanych starych deskach drzeworytniczych. Interesują go krajobrazy i widoki miast, architektura i życie codzienne ulicy, natura, ludzie, zwierzęta.
(Jan Fejkiel, fragment tekstu do folderu wystawy)
Jerzy Panek (1918–2001) – należy do najwybitniejszych polskich artystów. Zyskał międzynarodowe uznanie jako twórca o ogromnym dorobku drzeworytniczym (ok. 600 desek). Był równie wybitnym malarzem i rysownikiem. Urodził się w Tarnowie. W latach 1937–42 studiował na Wydziale Grafiki Państwowego Instytutu Sztuk Pięknych w Krakowie, w czasie wojny przemianowanym na tzw. Kunstgewerbeschule. Poznaje tam m.in. Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna, Jerzego Skarżyńskiego, a także przyszłych wybitnych historyków sztuki: Mieczysława Porębskiego i Marka Rostworowskiego. Aresztowany spędza dwa miesiące w obozie pracy w Płaszowie. Po wojnie kontynuuje naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w pracowniach Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Poznaje tam m.in. Andrzeja Wróblewskiego i Stefana Gierowskego. W latach 1947–51 dorywczo pracuje w Młodzieżowym Ognisku Kultury Plastycznej w Białymstoku i w Liceum Plastycznym w Sędziszowie. Dyplom uzyskał w 1955 roku. W połowie lat 60. dostaje propozycje objęcia katedry grafiki w PWSSP w Poznaniu, potem katedry rysunku w Toruniu. Z obu propozycji rezygnuje. Ostatecznie przyjmuje posadę wykładowcy na ASP w Krakowie, gdzie pracuje przez krótki okres na przełomie lat 1967/68.
Jerzy Panek, Trzy dni przed Październikiem wyleciałem do Pekinu
Od 18 listopada do 9 grudnia 2016 roku
Jan Fejkiel Gallery w Krakowie