W dniach od 1 do 4 grudnia Kino Pod Baranami oraz Fundacja Dla Kina zapraszają na 17. Festiwal Filmu Niemego. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, podczas którego widzowie mogą doświadczyć magii kina w sposób możliwie najbliższy temu sprzed stu lat. Pokazom filmów niemych, tych kultowych i tych mniej znanych, towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu utalentowanych artystów współczesnej sceny muzycznej.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji, przypadającej w 120. rocznicę pierwszego pokazu filmowego na ziemiach polskich (14 listopada 1896), są Podróże, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Widzowie, wraz z bohaterami filmów fabularnych i dokumentalnych wsiądą do pociągów, aeroplanów, na statki i do zaprzęgów konnych, aby dzięki zachowanym, a nierzadko odnowionym cyfrowo, obrazom filmowym zobaczyć, jak świat wyglądał przed stuleciem.
Pokaz filmu niemego sam w sobie jest podróżą nostalgiczną, w której towarzyszyć będą widzom gwiazdy tamtej epoki. Niezapomniany amant Douglas Fairbanks wypłynie korsarskim statkiem w poszukiwaniu zemsty w zrealizowanym w Technikolorze filmie Czarny pirat. Mistrz filmowego slapsticku, komik z kamienną twarzą Buster Keaton, wyruszy w pościg za skradzioną przez wroga lokomotywą w filmie Generał, którego akcja rozgrywa się podczas Wojny Secesyjnej.
Węgierski reżyser Mihály Kertész został w 1926 roku zaproszony do Stanów Zjednoczonych, gdzie już jako Michael Curtiz nakręcił kultową Casablankę. W programie Festiwalu znalazł się wyprodukowany jeszcze na Węgrzech, niedawno odrestaurowany cyfrowo melodramat Niepożądana, dzięki któremu reżyser zyskał uznanie europejskiej widowni na długo przed wyjazdem do Hollywood. Pokaz filmu odbędzie się pod patronatem Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie, który po seansie zaprasza na lampkę wina.
Na ekranie pojawi się także, znany m.in. z filmu Błękitny anioł z Marleną Dietrich, Emil Jannings, jak dotąd, jedyny niemiecki laureat Oscara za najlepszą rolę męską. Tym razem wystąpi w widowiskowej scenerii starożytnego Egiptu, w cyfrowo odrestaurowanym, kostiumowym filmie Żona faraona. Reżyser, Ernst Lubitsch, kolejny europejski imigrant w Fabryce Snów, zrealizował swoje dzieło jeszcze przed wyjazdem z Niemiec.
Na uczestników Festiwalu jak zwykle czekają pieczołowicie wyszukane perełki jak np. nieprezentowane wcześniej w Polsce krótkie filmy Oktavijana Miletica, ojca chorwackiego filmu autorskiego. Po raz pierwszy zostanie pokazany także obraz Droga do Ernoa w reżyserii Louisa Delluca, pioniera impresjonizmu filmowego. Film jest wynikiem wyprawy reżysera do kraju Basków w poszukiwaniu idealnego światła. Do Kolumbii Brytyjskiej na początku XX wieku wyruszył Edward S. Curtis, nazywany przez Indian Łowcą cieni. Ten znany i ceniony fotograf Dzikiego Zachodu zrealizował fabularyzowany dokument In the Land of the Head Hunters, by ocalić od zapomnienia fascynujące życie i zwyczaje północnoamerykańskiego plemienia Kwakwala.
Polskim akcentem w programie Festiwalu będzie odrestaurowany cyfrowo romans Zew morza w reżyserii Henryka Szaro, twórcy słynnego Mocnego człowieka. Film zostanie zaprezentowany ze ścieżką dźwiękową autorstwa Krzesimira Dębskiego. Festiwalowe podróże nie ograniczają się wyłącznie do naszej planety. Wraz z bohaterami duńskiego filmu science-fiction podczas Misji na Marsa widzowie odkryją w kosmosie nieznaną, pokojowo nastawioną cywilizację.
Festiwal Filmu Niemego gwarantuje nadzwyczajną podróż w czasie, podczas której widzowie przeżywają seanse tak jak wiele lat temu, czyli z towarzyszeniem muzyki na żywo. Jest to jednak wyprawa do przeszłości pozostająca w silnym związku ze współczesnością, dzięki towarzyszącej filmom oprawie muzycznej. Akompaniament do filmów przygotują i zaprezentują na żywo zarówno uznani muzycy, jak i debiutanci. Wśród nich między innymi: zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków z Trójmiasta Immortal Onion; zaprzyjaźnione z Festiwalem Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny); wszechstronna krakowska gitarzystka Urszula Stosio w duecie z Marcinem Pokorskim; awangardowy i szalony Lód 9; eksperymentujący duet Tropy; niepowtarzalni twórcy odrealnionych dźwięków SALK; jazzowy zespół Baaba; specjalizujące się w muzyce improwizowanej Helatone Trio oraz znany z poprzedniej edycji DJ i producent muzyczny Kixnare.
Tradycyjnie już wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie mapping na wewnętrznej fasadzie Pałacu pod Baranami, inspirowany filmami niemymi, przygotowany przez Julie Land (MotionArt) z muzyką Kixnare.
17. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie
Od 1 do 4 grudnia 2016 roku
Kino Pod Baranami w Krakowie