Miasto to przestrzeń kształtowana przez mieszkańców. Aby zwiększyć wiedzę umożliwiającą podejmowanie działań, Tu było tu stało oraz Stowarzyszenie Masław zorganizowały cykl warsztatów Przypadek miasto, poświęconych funkcjonowaniu miasta i problematyce związanej z architekturą. Ostatni warsztat z cyklu odbędzie się 14 grudnia o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Cykl warsztatów stworzony został z myślą o osobach, które chcą poznać kulisy pracy architekta, a także samodzielnie, pod okiem profesjonalistów, stworzyć prywatną, przyjazną i funkcjonalną przestrzeń mieszkaniową. Nacisk położony był na aspekty przestrzenne i prawne, czyli kwestie, z którymi na co dzień spotyka się projektant. Nie zabrakło zestawiania siły marzeń z rutyną, innowacji z tradycją. Badane było, gdzie kończy się przestrzeń udomowiona, a zaczyna wspólna przestrzeń społeczna.
14 grudnia odbędzie się seminarium poświęcone przemianom, jakim uległa polska architektura i przestrzeń publiczna po zmianach ustrojowych w 1989 roku. Zostaną omówione nowe typy budynków, ich ewolucja przez następne lata, a także współczesne wyzwania polskiej architektury. Duża część spotkania będzie poświęcona najnowszym osiągnięciom polskich architektów oraz kondycji materialnego dziedzictwa PRL-u.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Rumińska.
Agnieszka Rumińska – studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2008–2015 była szefową portalu architektonicznego Bryła.pl, organizatorką plebiscytu internetowego Bryła i Makabryła Roku. Napisała książkę pt. 101 najciekawszych polskich budynków dekady, stworzyła popularny fanpage Polisz Arkitekczer. Obecnie jest szefową serwisu kulturalnego CoJestGrane24.pl
Więcej o zeszłorocznej edycji warsztatów.
Polska architektura po transformacji
14 grudnia 2016 roku, godzina 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie