Do 16 grudnia w Instytucie Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) będą się odbywać wykłady, dyskusje i spotkania dotyczące nie tylko architektonicznej, ale i niematerialnej tkanki Warszawy.
Według Fundacji Bęc Zmiana brakuje w Warszawie, mieście o szczególnie ciekawej i niezwykłej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, architektonicznej instytucji, która systematyzowałaby pole wiedzy i praktyki architektonicznej. Dlatego też założyli Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) – instytucję powołaną w celu upowszechniania wiedzy na temat kulturotwórczej i wspólnototwórczej roli architektury. Jednym z jego celów jest podejmowanie krytycznej dyskusji na temat ochrony zabytków oraz szukanie i proponowanie progresywnych rozwiązań problemów polskich miast.
Tymczasowa siedziba Instytutu Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) znajduję się w pustostanie przy Placu Trzech Krzyży. Budynek ten, projektu Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego (1948), został wzniesiony jako jeden z pierwszych w powojennej Warszawie, wraz z kompleksem Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Dziś znajduje się on pomiędzy siedzibą Ministerstwa Rozwoju a budynkiem mieszkalnym z pocztą na parterze.
Program
- 15 grudnia, godz. 19.00
Premiera książki Helibo Seyoman zbioru prac stworzonych specjalnie przez zaproszonych pisarzy, artystów wizualnych i grafików z Berlina i Warszawy - 16 grudnia, godz. 13.00–16.00
Ćwiczenia ze sztuki w przestrzeni publicznej, cz. 2 - 16 grudnia, godz. 17.00–18.00
Oprowadzanie po budynku Ministerstwa Rozwoju
Spacer poprowadzi Grzegorz Mika, który jest architektem, varsavianistą, autorem strony Warszawski Modernizm 1905–1939, współtwórcą „Arcytektury″, czasopisma studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Poza czynną pracą projektową zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. - 16 grudnia, godz. 18.00
Dyskusja podsumowująca działalność Instytutu Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi)
Spotkania w Instytucie Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi)
Od 15 do 16 grudnia 2016 roku
Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Warszawa