Wrocławskie wydawnictwo Książkowe Klimaty opublikowało powieść nieznanego w Polsce klasyka czeskiej prozy Egona Hostovskýego.
Praga, rok 1948, krótko po lutowym zamachu stanu, w wyniku którego władzę przejmuje Komunistyczna Partia Czechosłowacji. Erik Brunner, żydowski intelektualista, miota się między strachem, który wzbudza w nim nowy reżim, a podświadomym pragnieniem poddania się sytuacji. Panuje nastrój paniki i nieufności.
Zaginiony to powieść szpiegowska pokazująca, jak wyobcowany jest człowiek w społeczeństwie zdominowanym przez totalitarną ideologię. To świat podwójnej agentury i bezwzględnego pragmatyzmu. W Zaginionym znakomicie nakreślona jest atmosfera grozy oddająca wewnętrzny niepokój głównego bohatera.
Hostovský z niemal chirurgiczną precyzją rekonstruuje dzień po dniu narastającą atmosferę grozy, chaosu, łamania ludzkich charakterów, wszechobecnego strachu, donosicielstwa, manipulacji i konformizmu.
– Andrzej Jagodziński (fragm. Przedmowy)
Egon Hostovsky (ur. 1908 r. w Hronovie, zm. 1973 r. w New Jersey USA) – czeski pisarz, redaktor, dyplomata. Studiował filozofię na uniwersytetach w Pradze i Wiedniu. Po zajęciu Czechosłowacji wyjechał przez Paryż i Lizbonę do USA. Tam powstało kilka jego najważniejszych książek: Pacjent o północy (1958), Wieczór dobroczynny (1958), Spisek powszechny (1969) oraz Zaginiony (1956).
Egon Hostovský, Zaginiony
Przekład: Andrzej Jagodziński
Książkowe Klimaty
Premiera: 20 grudnia 2016 roku