W tym roku mija 150 lat odkąd w Warszawie funkcjonują tramwaje. Początkowo były to tramwaje konne i to właśnie ich historię przedstawia wystawa: Początki komunikacji miejskiej w Warszawie. Tramwaje konne 1866–1908 prezentowana w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.
11 grudnia 1866 na ulice Warszawy po raz pierwszy wyjechały tramwaje konne. Oficjalnie nazywano je Kolej Konna Żelazna, w dalszych latach Kolej Konna. Zostały w Warszawie ponad 42 lata, przewożąc w tym czasie miliony pasażerów. Początki były skromne. Wybudowano tylko jedną linię, która przewoziła pasażerów i ich bagaże między dworcami. Pierwsza linia tramwaju konnego powstała jednak nie dla usprawnienia komunikacji miejskiej, ale dla przewozu między dworcami pasażerów kolei i towarów dowożonych do Warszawy. Powód był jeden, brak mostu kolejowego na Wiśle i linii kolejowej obwodowej. Most Aleksandryjski (według proj. inż. S. Kierbedzia) oddany do użytku w 1864 roku stał się punktem strategicznym na trasie kolei konnej.
Sieć tramwajowa stopniowo się rozbudowywała, powstawały nowe linie, zwiększano ilość kursów. Budowano remizy mieszczące wozownie, stajnie, biura, zaplecza gospodarcze. W końcu w dniu 26 marca 1908 roku na ulice Warszawy wyjechały pierwsze wagony elektryczne. Ostatnie wagony konne kursowały do 1916 roku na krótkim odcinku Młynarska–Wieś Wola.
Wystawa prezentuje archiwalne zdjęcia, ilustracje i wzmianki prasowe, modele tramwaju konnego i elektrycznego, bilety na tramwaj konny, oryginalne mapy z zaznaczonymi liniami i stacjami Kolei Konnej w Warszawie, dzieła sztuki i wyroby rzemieślnicze a także publikacje. Wystawie towarzyszą sobotnie prelekcje dotyczące historii tramwajów warszawskich.
Początki komunikacji miejskiej w Warszawie. Tramwaje konne 1866–1908
od 12 grudnia 2016 roku do 12 marca 2017 roku
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie