9 stycznia odszedł Zygmunt Bauman – polski socjolog i filozof, twórca koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności.
Zygmunt Bauman urodził się 19 listopada 1925 roku w Poznaniu. Był profesorem nauk humanistycznych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na University of Leeds.
Był jednym z najważniejszych przedstawicieli nurtu postmodernizmu i twórcą koncepcji „płynnej nowoczesności” opisującej współczesność. „Kultura i sztuka w ramach płynnej nowoczesności jest stale poddawana dekonstrukcji jej znaczeń. Jej sens zawiera się wraz z jej zmienną krytyką oraz interpretacją i wraz z nimi umiera” pisał Bauman.
Wstęp do niewydanego w latach 60. z powodów cenzuralnych a przygotowywanego obecnie do druku zbioru Szkiców z teorii kultury Baumana można przeczytać na stronie Magazyn.o.pl
Do najbardziej znanych dzieł Baumana należą m.in. Etyka ponowoczesna, Postnowoczesność jako źródło cierpień czy Kultura jako praxis. Za swoją pracę filozoficzno-socjologiczną Bauman otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Amalfi, nagrody im. Theodora W. Adorno i Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych.
O śmierci wybitnego filozofa poinformowała w „Dzienniku Narodowym” Aleksandra Kana, partnerka profesora: „Kochani, Zygmunt odszedł do płynnej wieczności dziś 9 stycznia 2017 roku. Pożegnałam się z nim w domu w Leeds wśród najbliższej rodziny”.
Zygmunt Bauman
1925–2017