Muzeum Górnośląskie zdigitalizowało i udostępniło 175 przedwojennych fotografii przedstawiających architekturę sakralną. Na zdjęciach znaleźć można świątynie Górnego Śląska, ich wnętrza i elementy wyposażenia.
Trzyletni projekt Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum zakłada analizę, digitalizację i udostępnienie archiwalnych fotografii zachowanych w postaci szklanych klisz w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Na większości z około 1600 klisz z lat 1900–1939 zarejestrowane zostały górnośląskie obiekty sakralne wraz z ich wyposażeniem.
Wkrótce na stronie zostaną udostępnione aktualne zdjęcia kościołów pw. św. Michała Archanioła w Katowicach oraz pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie, fotografie ukazujące ich wnętrza, a także wywiady z proboszczami parafii. Dzięki temu możliwe będzie lepsze poznanie architektury sakralnej regionu, historii Górnego Śląska, a także zaobserwowanie czy i jak zmieniły się te świątynie w ostatnich dziesięcioleciach. W planach instytucji jest wykonanie aktualnych zdjęć pozostałych 10 świątyń oraz przygotowanie wywiadów z ich proboszczami.
Muzeum planuje także otworzyć wystawę i wydać katalog, a w dalszej kolejności stworzyć interaktywną mapę z lokalizacją zabytków oraz trasami zwiedzania obiektów (w tym trasy tematyczne). W przyszłość projekt będzie dostosowany również do potrzeb osób niewidomych lub niedowidzących, stanowiąc wprowadzenie do poznawania historii regionu oraz jego architektury sakralnej. Licznym i zróżnicowanym działaniom edukacyjnym towarzyszyć będzie przygotowanie archiwum historii mówionej.
Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum
Udostępnienie zbiorów: 30 grudnia 2016 roku
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu