Od 16 stycznia w Instytucie Dizajnu w Kielcach można oglądać wystawę Dzikie Dzieci. Naturalne zabawki w kontakcie z przyrodą. Zabawki te pokazują, że nawet proste, naturalne materiały mogą być znakomitym bodźcem do zabawy.
Dzikie Dzieci to drewniane zabawki wykonane ze ścinków, kory, patyków, gałązek i korzeni znalezionych w runie leśnym. Powstały z przekonania, że bliskość natury jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dzikie Dzieci dzięki minimalnemu przetworzeniu pozostają częścią przyrody, lasu, z którego zostały przyniesione. Ich kolor, zapach, ciężar, faktura, kształty, oddziałują na wszystkie zmysły. Przywracają i pobudzają zdolność do bezpośredniego doświadczania świata. Łączą to co na zewnątrz z tym co w środku domu. Dzikie Dzieci to seria zabawek otwartych i niezdefiniowanych, które wspierają naturalną zdolność do zabawy. Nie powielają schematów i nie narzucają rozwiązań. Dziecko może bawić się nimi na wiele sposobów, a także łączyć z innymi dzięki swojej wyobraźni. Sposób ich użycia jest nieograniczony i za każdym razem, gdy dziecko po nie sięga zabawa może być inna. Każdy kawałek drewna staje się tym czego dziecko aktualnie potrzebuje: autem, częścią domu, rzeką, drogą, postacią. Taka zabawka nigdy nie przestaje być aktualna i zmienia się z wiekiem i etapem rozwoju dziecka.
Dzikie Dzieci powstały z przekonania, że najbardziej niepozorny patyk może być zabawką. Każdy element przyrody daje nieskończoną ilość możliwości odczytania, użycia, nazwania. Poprzez nazwanie i nadanie funkcji dziecko rzutuje swój własny świat przeżyć na przedmiot. Będąc świadkiem i uważnym uczestnikiem takiej zabawy możemy dowiedzieć się o czym ono myśli, co je zaciekawiło, czego się nauczyło, co przeżywa, jak mu minął dzień. Podążając za dzieckiem w takiej zabawie poznajemy je, zaglądamy do jego wnętrza.
Duża część współczesnych zabawek pełna jest bodźców dźwiękowych, intensywnych kolorów, przyporządkowanych funkcji i sposobów użycia. Stwarza to w dziecięcej przestrzeni chaos, poczucie nadmiaru, zagracenia. Naturalna zabawka pozwala odpocząć zmysłom. Nie przeciąża wzroku i słuchu. Uspokaja przez dotyk, kolor. Zaciekawia swoją strukturą. Zachęca do szukania większej całości tego kawałka, który mamy w ręce. Łączy z realnym światem, który widać za oknem.
4 lutego o godz. 11.00 w czytelni Instytutu Dizajnu odbędzie się spotkanie autorkami prac.
Dzieci. Naturalne zabawki w kontakcie z przyrodą
Od 16 stycznia do 26 lutego 2017 roku
Instytut Designu w Kielcach