Wystawa Milana Sokola prezentowana jest w Galerii Białej w Lublinie po raz pierwszy. Obejmuje dwa wyraziste wątki wybrane z dorobku słowackiego artysty. Dawid Ryski zaprezentuje zaś cały przekrój swojej twórczości na wystawie pod tytułem 1982.
Pierwszy wątek dotyczy cyklu pt. Kartki makatki, który powstał 15 lat temu. Pokazane zostały 248 grafiki (w formacie pocztówki), które są kompilacją druku wypukłego (najstarszej techniki graficznej) i autorskich stempli. Ilość prac przekłada się na mnogość motywów w ich multiplikacjach – od przedmiotów, roślin, zwierząt, ornamentów, symboli, hybryd, napisów – po portrety artystów. Druga część prezentacji obejmuje prace z cyklu Recyklizacja 2012–2015. Tworzywem tych obrazów są aluminiowe, zużyte opakowania. Poprzez zastosowanie techniki plecionki tworzą one efekt pulsujących tkanin, wielobarwnych kolaży i amorficznych mozaik.
Zarówno prace na papierze, jak i te z metalu, powstawały w żmudnym, długotrwałym, manualnym i pracochłonnym procesie. Działanie Sokola nie jest wyłącznie gestem artystycznym, lecz również interwencją społeczną, która wpisuje się w ekologiczny etos recyklingu. Artysta przewrotnie komentuje zastaną rzeczywistość. Mieszając techniki artystyczne i sięgając po zużyte i wszechobecne puszki po piwie i napojach w sposób krytyczny odnosi się do konsumeryzmu, reklamy, globalizacji i kryzysu kultury.
Milan Sokol – urodził się w 1952 roku, jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Witolda Chomicza oraz prof. Franciszka Bunscha). Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad 80 wystawach międzynarodowych w 23 krajach świata oraz w licznych plenerach i sympozjach, związanych z tematyką graficzną. Jest profesorem w Katedrze Wychowania Artystycznego Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.
Wystawa Dawida Ryskiego nosi tytuł 1982 – jest to zarówno rok urodzenia artysty, znamię zainteresowań ówczesnego pokolenia, które go ukształtowało, ale także liczba tak duża, że sumuje wszystkie prace, jakie artysta stworzył do tej pory oraz projekty, w które się zaangażował. To pierwsza tak duża indywidualna wystawa Ryskiego, na której zobaczymy całe spektrum jego twórczości, począwszy od plakatów, okładek płyt, czasopism, książek, przez ilustracje prasowe, gadżety, nadruki na t-shirtach i deskorolkach aż po realizacje monumentalnych murali.
Dawid Ryski – urodził się w 1982 w Starachowicach, artysta rysownik, grafik, ilustrator, muzyk. Znany również jako Talkseek. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Razem z żoną Anulą Ryską tworzy kolektyw rysowników Pinata Unique. Perkusista w zespołach The Feral Trees i Hidden World. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, przeglądach designu oraz miał kilka wystaw indywidualnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mieszka i pracuje w Puławach.
Milan Sokol
Dawid Ryski. 1982
Od 3 lutego do 3 marca 2017 roku
Galeria Biała w Lublinie