Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na niezwykłą wystawę, którą już od 18 lutego będzie można oglądać w jednym z jego oddziałów. Interdyscyplinarna wystawa O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka prezentuje różne teksty kultur, by jak najpełniej przedstawić dynamiczną historię relacji między ludźmi i ich pupilami.
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak pies i kot. Dlaczego ich związek z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia? Wystawa O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka odpowiada na te pytania. Pokazuje bowiem wzajemne relacje, zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach, a to wszystko w szerokim kontekście historycznym, obyczajowym, wierzeniowym. Historia tego związku jest niezwykle ciekawa i obfituje w zaskakujące zdarzenia. Podczas wystawy pokazane zostaną wizerunki kotów i psów w sztuce, literaturze, folklorze. Najmłodsi odbiorcy poznają bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych, mianowicie psa Reksia i kota Filemona.
Wystawa ma charakter interaktywny. W czasie jej trwania proponujemy cykl spotkań (w tym z udziałem zwierząt), warsztaty, lekcje muzealne powiązane tematycznie z prezentowaną ekspozycją. Ofertę kierujemy do wszystkich grup wiekowych.
O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka
Od 18 lutego do 4 czerwca 2017 roku
Kuratorka: Barbara Maciejewska
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)