Morze Bałtyckie może kojarzyć się z wieloma przyjemnościami. Dla jednych to idealna forma wypoczynku, dla drugich źródło wspaniałej nadmorskiej kuchni czy bogatej historii. Dla innych będzie inspiracją i impulsem do kreatywnych działań. Tak też się stało w przypadku Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, która wraz z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli i Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie stworzyła jedną z najbardziej kreatywnych, „morskich” wystaw – Roundabout Baltic.
Morze, które w większości przypadków dzieli kraje i nacje, w przypadku tej wystawy stało się kulturowym i wizualnym łącznikiem – na ekspozycji swoje dzieła pokazało ponad czterdziestu projektantów z ośmiu krajów połączonych wspólną linią brzegową: Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii oraz Danii. Każdy z nich prezentuje własne spojrzenie na morze – podobny sposób widzenia i wrażliwość na piękno z różnych nadbałtyckich zakątków. Właśnie to zainspirowało Agnieszkę Jacobson-Cielecką do stworzenia Roundabout Baltic. Pomimo skomplikowanych relacji w przeszłości, łączy nas wiele, w tym historia, handel, wojny czy nawet mitologia. Jak udowodniła kuratorka, łączy nas również design. Mimo iż kraje skandynawskie mają inną budowę terenu od na przykład polskiego wybrzeża, łączy nas „ta sama woda”. Dowodem na to jest 70 designerskich przedmiotów codziennego użytku, które splatają wizję twórcy z jego nadmorskim pochodzeniem. Obiekty nie są ułożone według kraju pochodzenia ich autorów, ale są dobierane poprzez wspólny motyw przewodni, którym może być kształt, kolor czy struktura.
Wystawa okazała się ogromnym sukcesem, odwiedziła już Estonian Museum Of Applied Arts And Design w Tallinnie (Estonia) oraz Form/Design Center w Malmö (Szwecja), gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających – ekspozycję zobaczyło około 50 000 gości! Aktualnie eksponowana jest w Museum of Decorative Arts and Design w Rydze (Łotwa), w oddziale Muzeum Narodowego na Łotwie i już przyciąga rzesze zainteresowanych. Wystawa już zdobyła ogromną popularność – mówi się o niej w mediach łotewskich, a na wykłady kuratorki Agnieszki Jacobson-Cieleckiej ustawiają się długie kolejki. Ekspozycja pozostanie tam do 26 lutego 2017 roku.
To jeszcze nie koniec podróży Roundabout Baltic po krajach nadbałtyckich. W tym roku ekspozycja będzie miała następne przystanki w Islandii i na Litwie, by ostatecznie zaprezentować się w Gdyni na Gdynia Design Days. Możliwe jest zatem, że okrąży cały Bałtyk.
Wystawa Roundabout Baltic
Od 25 stycznia do 26 lutego 2017 roku
Kuratorka: Agnieszka-Jacobson-Cielecka
Museum of Decorative Arts and Design w Rydze