Teatr Słowackiego zainaugurował cykl spotkań filozoficzno-teatralnych, których gospodarzem jest prof. Piotr Augustyniak. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, na scenie Miniatura. 18 lutego pierwsze spotkanie poświęcone będzie Stanisławowi Wyspiańskiemu i idei wyzwolenia. Piotra Augustyniaka rozmawiał będzie z Pawłem Rojkiem nt. polskiego mesjanizmu.
Mesjanizm rodem z XIX wieku w jednych wyzwala rezerwę, obawę i irytację, kojarzy się z czymś anachronicznym i zaściankowym, w innych jednak budzi nadzieję na Polskę powstałą z kolan, odzyskującą społeczną podmiotowość i należne sobie miejsce w losach świata. Czy jest więc polskim przekleństwem, czy nadzieją dla Polski?
Nadchodzące spotkanie cyklu Sztuka myślenia będzie areną intelektualnego pojedynku, gdzie zetrą się dwie skrajnie odmienne wizje Polski, jej historii i jej rozwoju. Spróbujemy dotyczącą nas wszystkich wojnę polsko-polską sprowadzić na grunt ideowej dyskusji i refleksji, jak zwykle nawiązując do myśli Stanisława Wyspiańskiego.
Wprowadzeniem do debaty będzie performatywne czytanie fragmentu sztuki Mateusza Pakuły Konradmaszyna inspirowanej Wyzwoleniem Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Sławomira Maciejewskiego.
Terminarz i tematy kolejnych spotkań:
- 18 marca, Transgresja, erotyzm, wyzwolenie, z udziałem prof. Krzysztofa Matuszewskiego
- 18 kwietnia, Polska czyli dramat, z udziałem prof. Dariusza Kosińskiego
- 13 maja, (Nie)odpowiedzialność Konrada, z udziałem prof. Jacka Filka
Sztuka myślenia: Polski mesjanizm – obłęd czy wyzwolenie?
18 lutego 2017 roku, godz. 20.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Scena Miniatura