21 lutego w Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wykład Michała Chojeckiego. Zainauguruje on kolejną edycję cyklu Projekt dla… – wykładów poświęconych różnym obliczom dizajnu. W tym roku cały cykl będzie poświęcony zagadnieniom związanym z projektowaniem graficznym, typografią, drukarstwem oraz estetyką współczesnej produkcji wydawniczej.
Co to jest artbook? Czym różni się od zina? Dlaczego artyści uwielbiają książki? Dlaczego piękna książka jest ideałem dzieła sztuki? Jak artyści tworzą swoje książki? Jakie szanse daje self-publishing? Na spotkaniu książka będzie „rozebrana” na drobne części, tak by móc pokazać ją jako fascynujący mechanizm, w którym dizajn spotyka się ze sztuką, ekspresja z rzemiosłem oraz kreatywność z tradycją.
Wykład poprowadzi Michał Chojecki, założyciel pracowni i wydawnictwa Oficyna Peryferie. W czasie spotkania opowie o tym, czym zajmuje się Oficyna oraz jak wygląda codzienność małego atelier drukarskiego. Zaprezentuje projekty, którymi żyje Oficyna i zestawi je z najciekawszymi działaniami podobnych pracowni z zagranicy.
Spotkanie rozpocznie się warsztatem wspólnego uszycia przez gości prostych notatników.
Michał Chojecki – wykładowca warszawskiej ASP, artysta wizualny. Autor książek i projektów artystycznych. Pasjonat peryferyjnych form druku i kolekcjoner etykiet zapałczanych.
Oficyna Peryferie to pracownia sitodruku, Riso i książki artystycznej. Działania Oficyny koncentrują się na autorskich projektach wydawniczych i działalności edukacyjnej z zakresu introligatorstwa i drukarstwa. Pracownia słynie z najpopularniejszych w Polsce warsztatów introligatorskich i jedynych tego typu zajęć drukarskich na RISO oraz z sitodruku.
Wszystko, co chcesz wiedzieć o książce artystycznej, ale… nie da się tego przeczytać
Wykład Michała Chojeckiego
21 lutego 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu