Jak temat martwej natury ewoluował w sztuce? Jak podchodzą do niego współcześni artyści i w jaki sposób go interpretują? Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć na wystawie przygotowanej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Zwiedzający zobaczą prace m.in. Barnaby Barforda, Mata Collishawa, Jennifer Steinkamp i dzieła polskich artystów, m.in Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna i Magdaleny Abakanowicz.
Punktem wyjścia do powstania tej ekspozycji była wydana w 2013 roku książka Nature morte Michaela Petry’ego, dyrektora MOCA London, w której prezentował i analizował rozmaite współczesne próby reinterpretacji tematu martwej natury. Petry, ukazując historię tego jednego z popularniejszych malarskich motywów, wyodrębnił pięć tematów, które kolejno odzwierciedlają prace na wystawie: florę, faunę, jedzenie, przedmioty domowe oraz śmierć. Kuratorzy skupiają się na dziełach współczesnych i traktują martwą naturę w możliwie szerokim kontekście, wychodząc daleko poza tradycyjne malarstwo i sięgając do zupełnie nowych i niekonwencjonalnych ujęć tematu. Na wystawie pokazanych będzie około 100 dzieł współczesnych artystów.
Wystawie Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę towarzyszy ekspozycja poświęcona tematowi martwej natury we współczesnej biżuterii, którą można zobaczyć w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Więcej o wystawach w serwisie Wydarzenia O.pl
Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę
Od 19 lutego do 14 maja 2017 roku
Główny kurator: Michael Petry
Kuratorzy: Roberto Ekholm, Małgorzata Santarek
Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu
Nature morte. Biżuteria
Od 19 lutego do 14 kwietnia 2017 roku
Kuratorzy: Agata Danielak-Kujda i Giedymin Jabłoński
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5