Oficyna Literacka Noir sur Blanc opublikowała w lutym książkę o tajemniczej kobiecie w czerni autorstwa Dominique Bona. Berthe Morisot to biografia malarki obracającej się w kręgu impresjonistów. W Polsce jej twórczość jest mało znana, ale przez znawców Morisot określana jest jako najwybitniejsza przedstawicielka tego nurtu.
Ta młoda kobieta w czerni, z bukietem fiołków, o głębokim spojrzeniu, którą Manet namalował w 1870, to Berthe Morisot. Jej twarz o dumnych rysach skrywa jakąś tajemnicę. Jedna z modelek? Nie: to jedyna kobieta w grupie impresjonistów. Berthe Morisot urodzona na francuskiej prowincji w 1841 r., córka prefekta, malowała i wystawiała wraz z tą grupą mężczyzn sprzeciwiających się sztuce oficjalnej, na razie głównie krytykowanych, bez publiczności. Byli wśród nich: Manet, Degas, Monet, Renoir.
Żarliwa, ale tajemnicza, delikatna, ale namiętna, kochająca życie rodzinne, a jednocześnie modelka i przyjaciółka – a może, kto wie? ktoś więcej – Edourada Maneta, którego brata poślubiła: w milczeniu i cieniach Berthe Morisot kryje się zagadka.
Dominique Bona, czerpiąc z niepublikowanych dotąddokumentów, roztacza przed czytelnikiem szeroką panoramę impresjonizmu: z Giverny do plaż Normandii, od Mallarmego piszącego czułe bileciki do Méry Laurent do Niny de Callias pozującej Renoirowi wśród praczek, od krwawej Komuny Paryskiej do rządów burżuazji, od sal Luwru do pracowni bohemy.
Dominique Bona, Berthe Morisot
Premiera: luty 2017 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc