W ramach rezydencji Patrycja Orzechowska stworzy publikację, która w wyjątkowy sposób zaprezentuje część kolekcji Muzeum POLIN. We współpracy z Działem Zbiorów artystka wybrała obiekty, które zostały bezpośrednio naświetlone na materiale światłoczułym.
Patrycja Orzechowska jest artystką wizualną zajmującą się fotografią, kolażem, tworzącą instalacje oraz książki artystyczne. Biorąc na warsztat przedmioty zgromadzone w muzealnej kolekcji, śledzi zmaterializowaną w nich polsko-żydowską historię. Artystkę interesuje nie tylko sposób, w jaki ten szczególny zbiór został stworzony i jakie wielopokoleniowe historie skrywa.
W swojej pracy zadaje również pytanie o jego znaczenie i rolę dla współczesnego widza. Każdy ślad obecności jest tu tak samo ważny. Każdy obiekt miał swojego właściciela, był częścią historii – żelazko z duszą, krawat, haftowany obrus, „lalka Cyganka”, sygnet wykonany przez więźnia obozu koncentracyjnego czy kafle ceramiczne z synagogi praskiej i z prywatnego mieszkania na ulicy Orlej… Artystka przyglądając się tym przedmiotom naświetla je na materiale światłoczułym i utrwala za pomocą nonkamerowego obrazu fotograficznego.
Efekty pracy artystki będzie można zobaczyć podczas spotkania w Muzeum POLIN 10 marca. Rozmowę poprowadzi dr Tomasz Szerszeń, antropolog łączący pracę badawczą z praktyką artystyczną. Bezpośrednim rezultatem rezydencji artystycznej Patrycji Orzechowskiej będzie natomiast specjalny artist’s book wydany w limitowanej edycji przez Muzeum.
Finisaż rezydencji artystycznej Patrycji Orzechowskiej
Spotkanie z artystką: 10 marca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie