W 2016 roku duńskie pojęcie hygge zrobiło w Polsce oszałamiającą karierę. Stało się tak za sprawą trzech książek wydanych w polskim przekładzie, będących próbą wyjaśnienia tego fenomenu i związanego z nimi medialnego ożywienia. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Pora na Skandynawię Centrum Kultury Zamek w Poznaniu chce krytycznie spojrzeć na wyidealizowany obraz Skandynawii, zaglądając pod podszewkę skandynawskich społeczeństw dobrobytu – w miejsca, gdzie rozgrywają się nie zawsze przyjemne scenariusze.
14 marca
- godz. 15.00, spotkanie z Justyną Czechowską i młodymi tłumaczami literatury szwedzkiej
- godz. 18.00, Wróżba. Wspomnienia dziewczynki. Spotkanie z Agnetą Pleijel: Agneta Pleijel (ur. 1940) – jest jedną z najciekawszych szwedzkich powieściopisarek. Z wykształcenia jest antropolożką, pisze poezje, dramaty, także tłumaczenia.
- godz. 19.00, pokaz filmu Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski
15 marca
- godz. 15.00 spotkanie z Agnetą Pleijel (dla studentów filologii skandynawskich)
- godz. 19.30, pokaz filmu Szwedzka teoria miłości, reż. Erik Gandini
16 marca
- godz. 18.00 Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym. Spotlanie z Maciejem Czarneckim: Maciej Czarnecki (ur. 1981) – jest dziennikarzem działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o Europie i Afryce. Publikował reportaże w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach” i „Magazynie Świątecznym”.
Pora na Skandynawię
Od 11 do 16 marca 2017 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu