Już od 20 marca w warszawskim oddziale SARP, będzie można oglądać wystawę Nomadyczne Archiwum Sztetla. Ekspozycja jest podsumowaniem projektu mobilnego archiwum, które wyruszyło w podróż po byłych żydowskich miasteczkach, eksplorując pokłady miejskiej pamięci i przeciwdziałając społecznemu wypieraniu ich historii.
Nomadyczne Archiwum Sztetla było mobilną czytelnią, miejscem spotkań i obwoźną wystawą, która zaprezentowała przedwojenne mapy, fotografie i nagrania pozyskane z archiwów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Wirtualnego Sztetla oraz Bramy Grodzkiej w Lublinie. Nomadyczne Archiwum jest zaprojektowane przez artystkę Natalię Romik pod mecenatem naukowym Bartlett School of Architecture UCL. NSA zostało zrealizowane we współpracy z Architektonicznym Kolektywem Senna.
Perspektywa trwającego kilka miesięcy projektu, pozwoliła zgromadzić nie tylko wspaniałą dokumentacje fotograficzna ukazującą fenomen design–archiwum, ale również historyczne materiały, „mapy pamięci” z Yizkor Books, ryciny ukazujące pierzeje domów, czy wspomnienia mieszkańców dawnych sztetli.
Z myślą o powyższych elementach powstała mobilna wystawa zbudowana z elewacji lustrzanej, efemerycznie odbijającej wszystko co znajduje się w około. Na elewacji każdej ze ścianek widnieć będą scalone ze ścianą obrotowe klasery fotograficzne, opatrzone komentarzem oraz przeglądarki multimedialne, gdzie prezentowane zostaną przedwojenne fotografie dawnych sztetli – na przemian ze współczesnym wizerunkiem miasteczek.
Wystawa Nomadyczne Archiwum Sztetla
Od 20 do 24 marca 2017 roku
SARP Warszawa