Niewyśnione historie Elżbiety Isakiewicz to zbiór krótkich, nieprzekraczających dwóch stron opowieści, w których główną rolę gra codzienność – jej ukryte dramaty, niespodziewane sploty losu, ciche bitwy o godność. Książka właśnie trafiła do księgarń.
Akcja tych historii dzieje się głównie współcześnie: na przystankach, w metrze, na obrzeżach ruchliwej szosy, w blokowisku, na pobliskim skwerze, w sklepie. Ich bohaterowie są sobie równi – autorka nie poddaje ich ocenie, a jedynie subtelnie, pochylając się nad szczegółem, rejestruje gesty, słowa i reakcje, dzięki czemu opisywane tu wypadki nabierają przejmującej ostrości. Ostrzyciel noży, który próbuje odnaleźć miłość sprzed 30 lat na podwórzu starej kamienicy, chora kobieta, która wzywa do szpitala manicurzystkę, by ta wyszykowała jej pięknie nogi na spotkanie z od dawna nieżyjącym mężem, młody sprzedawca jaj z osiedlowego bazaru wygrywający na skrzypkach tęsknotę za przepadłą narzeczoną, dziewczynka, która nocą uwalnia z klatki hodowane przez ojca króliki – nigdy się nie poznają, ale spotykają się w uniwersalnych doświadczeniach, jakimi są cierpienie i fascynacja darem życia.
Ta proza – wielogłosowa, o barwnym, skrzącym się języku, łącząca gatunki literackie (od klasycznego opowiadania przez reportaż po minifelieton), kierująca spojrzenie na duchowy wymiar banalnych, zdawałoby się, zdarzeń – nie pozostawia czytelnika obojętnym.
Elżbieta Isakiewicz – pisarka, reportażystka. Wśród jej ważniejszych książek znajdują się Lekkie halki czarownic i inne mikroopowieści, Kaprys. Przypowieść o mężczyźnie i kobiecie, Ulicznica czy Ustna harmonijka. Relacje Żydów, których uratowali od Zagłady Polacy. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „Dużym Formacie”. Jest laureatką m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Nagrody Dziennikarskiej UE w konkursie „Razem przeciw dyskryminacji”. Jej fanpage na Facebooku, gdzie zamieszcza miniatury literackie, gromadzi tysiące czytelników. Mieszka w Warszawie.
Elżbieta Isakiewicz, Niewyśnione historie
Premiera: marzec 2017 roku
Wydawnictwo Sic!