Podczas trzech koncertów w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod wspólnym tytułem Ocalić o zapomnienia zabrzmią utwory kompozytorów, którzy ze względu na czasy w jakich tworzyli nie zawsze mieli możliwości cieszyć się sławą i uznaniem. Niektóre kompozycje zachowały się tylko w rękopisach, część w trudno dostępnych, rzadkich drukach lub w archiwach, które wciąż skrywają muzyczne skarby.
Czwartek, 20 kwietnia, godz. 19.00
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
Art Chamber Ensemble
Julita Przybylska-Nowak – fortepian
Jarosław Pietrzak – skrzypce
Anna Wałek – skrzypce
Elżbieta Mrożek-Loska – altówka
Krzysztof Karpeta – wiolonczela
Program:
- Józef Zygmunt Szulc – Sonata op. 61 na skrzypce i fortepian
- Erwin Schulhoff – Duo na skrzypce i wiolonczelę
- Józef i Henryk Wieniawscy – Grand Duo Polonaise na skrzypce i fortepian op. 8
- Szymon Laks – Kwintet fortepianowy na motywach polskiej muzyki ludowej
Pochodzący z Pragi Erwin Schulhoff (1894–1942) podzielił tragiczny los wielu kompozytorów swego pokolenia o żydowskich korzeniach. Śmierć w obozie koncentracyjnym Wülzburg przerwała obiecującą karierę artysty skorego do eksperymentów i prowokacji.
Także Szymon Laks (1901–1983) doświadczył grozy hitlerowskich obozów zagłady, cudem przeżywając pobyt w Oświęcimiu i Dachau (także dzięki pracy w pokazowej obozowej orkiestrze). Mieszkając po wojnie w Paryżu był błyskotliwym, cenionym publicystą, podczas gdy jego własna, klasycyzująca twórczość pozostawała mało znana.
Józef Zygmunt Szulc (1875–1956) był cenionym w swoich czasach kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Dyrygował orkiestrami w Stuttgarcie, Paryżu i Brukseli. Jego spuścizna obejmuje interesujące kompozycje solowe, kameralne i pieśni utrzymane w idiomie postromantycznym.
Piątek, 21 kwietnia, godz. 19.30
Sobota, 22 kwietnia 2017, godz. 18.00
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Łukasz Borowicz – dyrygent
Jonathan Plowright – fortepian
Program:
- Paweł Klecki – Wariacje orkiestrowe op. 20
- Aleksander Tansman – II Koncert fortepianowy
- Roman Palester – Muzyka do baletu Pieśń o ziemi
Twórczość Romana Palestra (1907–1989) objęta była przez dwadzieścia lat cenzurą, ze względu na współpracę kompozytora z Radiem Wolna Europa. Mimo jej formalnego cofnięcia już w roku 1977, niezwykle ciekawe i różnorodne kompozycje Palestra nie zdołały niestety trwale zagościć na polskich estradach. Muzyka do baletu Pieśń o ziemi (1937) to jedna z dość nielicznych kompozycji tego twórcy korzystających ze stylizacji (bardzo oryginalnej) polskiego folkloru.
Zdumiewający II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana zabrzmiał w roku 1928 w Hollywood Bowl wobec publiczności liczącej 18 tysięcy słuchaczy. Utwór dedykowany Charliemu Chaplinowi (który po latach pomógł rodzinie kompozytora w ucieczce z Europy przed widmem Holocaustu) zawiera dowcipne aluzje do filmów wielkiego komika.
Paweł Klecki, podobnie jak Aleksander Tansman, pochodził z łódzkiej rodziny żydowskiej. Po studiach w Berlinie rozpoczął olśniewającą karierę dyrygencką (prowadząc m.in. Berlińską Orkiestrą Filharmoniczną). Był także do czasów II wojny światowej aktywnym i cenionym kompozytorem (później w zasadzie zarzucił twórczość). Efektowne Wariacje orkiestrowe z 1929 roku przypomną o tym niemal zapomnianym dziś aspekcie działalności wielkiego muzyka.