Od 25 maja w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę Nowy symbol czeskiej technologii nad Pragą poświęconą najważniejszemu projektowi architektonicznemu, który został zrealizowany w ostatnich latach w stolicy Czech. Wernisażowi będą towarzyszyć wykłady poszerzające tematykę wystawy.
Rozległy kampus uczelni usytuowany jest na praskich Dejvicach. Najstarsze jego budynki pochodzą z lat 20. XX wieku i zostały zaprojektowane przez profesora Antonína Engela. Kampus obejmował także dom studencki im. Tomáša Masaryka i Seminarium Arcybiskupie. Od końca lat 50. uczelnia była sukcesywnie rozbudowywana, powstawały nowe oddziały, laboratoria i pracownie warsztatowe. Obecnie uczęszcza do niej 5000 studentów kierunków budowlanych i architektury.
Zmiany polityczne i rozwój edukacji technicznej po aksamitnej rewolucji zdecydowały o budowie kolejnych obiektów uzupełniających istniejący kampus. Pierwszy z nich to budynek Narodowej Biblioteki Technicznej. Jej prosty, owalny kształt stanowi kontrapunkt dla klasycystycznej architektury budynków zaprojektowanych przez Antonína Engela oraz funkcjonalistycznej koncepcji jego dawnego ucznia – Františka Čermáka. Pod koniec pierwszej dekady nowego wieku powstał w wyniku konkursu budynek Wydziału Architektury, zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem profesor Aleny Šrámkovej.
Szeroko zakrojona przebudowa i rozbudowa przeprowadzona w ostatnich latach według projektu architekta Petra Franty na potrzeby centrum badań i edukacji Czeskiego Instytutu Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) symbolizuje postęp w badaniach naukowo-technicznych oraz poglądach architektonicznych XXI wieku i stanowi „nowy symbol nauki nad Pragą”.
Nowy symbol czeskiej technologii nad Pragą. Petr Franta – projekt siedziby Czeskiego Instytutu Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) przy Czeskim Uniwersytecie Technicznym w Pradze (ČVUT)
Od 25 maja do 18 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 25 maja, godz. 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu