Dla jednych arogancki akt w pejzażu, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znamienitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Film Uzdrowisko. Architektura Zawodzia to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne.
Czy twór człowieka, jakim jest architektura, może w zgodzie koegzystować z otaczającą ją naturą? Czy wszystko co wybudowano w okresie PRL-u musi oznaczać coś gorszego, kojarzonego tylko z odcieniami szarości? Film Uzdrowisko. Architektura Zawodzia stara się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na przykładzie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu.
W tym roku obchodzimy 50-lecie rozpoczęcia budowy jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u: dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie. Jest to przykład najlepszej powojennej architektury w Polsce, ale także poza jej granicami. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście. Powstanie kompleksu nie byłoby możliwe, gdyby nie uwarunkowania historyczne, krajobrazowe i klimatyczne uzdrowiska Ustroń.
Film dokumentalny Uzdrowisko. Architektura Zawodzia, zobrazuje niezwykłą wizję architektoniczno-urbanistyczną twórców kompleksu. Efekt ich pomysły zachwyca bowiem odmiennością i formą. Poprzez wywiady z twórcami tej inwestycji, a także osobami, które czują związek z tą architekturą, chcemy przedstawić dzielnice Zawodzie w kontekście jej obecności w przyrodzie, górskim krajobrazie.
- Premiera filmu odbędzie się 17 czerwca o godzinie 19.00 w Amfiteatrze w Ustroniu
- Projekcja filmu odbędzie się 23 czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Uzdrowisko. Architektura Zawodzia, reż. Ewa Trzcionka
Premiera: 17 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Amfiteatr w Ustroniu