Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie poświęcona jest Jerozolimie i upamiętnia 50. rocznicę zjednoczenia miasta po wojnie sześciodniowej. Festiwal odbędzie się od 24 czerwca do 2 lipca.
Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się od 1988 roku na krakowskim Kazimierzu. Jest to największa na świecie prezentacja współczesnej kultury żydowskiej – zrywająca ze stereotypowym jej pojmowaniem, pokazująca jej dynamikę, nowoczesność, awangardowość i przede wszystkim – ogromne zróżnicowanie.
Ponad 200 wydarzeń: koncertów, imprez DJ-skich, wystaw, wykładów, zwiedzań, warsztatów, seminariów – pokaże jak Jerozolima inspiruje i wpływa na życie współczesnych: zarówno Żydów, jak i nie-Żydów. Pokażemy, jak Jerozolima odbija się w lustrze współczesnej kultury żydowskiej.
Wspólna Jerozolima – Jerozolima wspólnot
Jerozolima składa się z warstw. Warstw religijnych, które często przenikają się nawzajem, mając wiele punktów wspólnych. Warstw społecznych, które odzwierciedlają złożoność relacji międzyludzkich. Warstw kulturowych, które pokazują nie tylko różnorodność Żydów, ale w ogóle całą mozaikę kultur Bliskiego Wschodu. Warstw historycznych, gdyż jak mało które miasto na świecie, Jerozolima zawsze była i nadal jest istotnym punktem odniesienia dla losów historii. Warstw architektonicznych, które zostawiali po sobie kolejni podbijający to miasto i władający nim.
Muzyka
Kultowy koncert Szalom na Szerokiej – kulminacja każdej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – zabrzmi w sercu Kazimierza w sobotę, 1 lipca od godziny 18.00. W ciągu 7 godzin zobaczycie, jak różnorodna jest muzyka żydowska, a także weźmiecie udział w ceremonii zakończenia Szabatu – tradycyjnej Hawdali, która odbędzie się na scenie festiwalowej.
Serię koncertów w synagodze Tempel zainaugurujemy niezwykłym koncertem z cyklu Klasyka w południe, w wykonaniu Klezmer Small Stars. Niezwykłym, bo na jednej scenie wystąpią zawodowi muzycy klezmerscy oraz … ich wychowankowie – wieloletnie uczestniczki warsztatów muzyki klezmerskiej na FKŻ.
Wieczorem tego samego dnia – tradycyjny Koncert Kantorów, który wykona chór Kolot Min Hashamayim im. Szoszany Zylbersztajn z udziałem kantorów: Tzudika Greenwalda, Berela Tzukera oraz Moshe Fishela, pod dyrekcją Raphaela Bittona.
Kolejne dni to wędrówka poprzez wielokulturowe dzielnice Jerozolimy: Veretski Pass zaprezentuje muzykę klezmerską, Dudu Tassa – muzykę Żydów irackich, Paul Shapiro– radykalną muzykę żydowską inspirowaną wersami Tory, a Neta Elkayam zaprosi nas do odwiedzin u Żydów marokańskich.
W projekcie Junun wspólnie wystąpi izraelski muzyk Shye Ben Tzur wraz z hinduskimi muzykami z Rajasthan Express. Muzyką z krakowskiego Kazimierza, słuchaną w wielu dzielnicach Jeruzalem, w wykonaniu Leopolda Kozłowskiego i jego uczniów zakończymy tę muzyczną podróż do Jerozolimy.
Cheder gościł będzie klubowy duet REO oraz zaprosi na Perską Noc, która za sprawą Menashe Sassona (członka Habrera Hativeet) i jego przyjaciół połączy perską muzykę i kuchnię.
Na scenie w Alchemii zagrają Adi Ulmansky oraz pochodzący z Etiopii Gili Yalo, a noce wypełnią DJe z Polski i Izraela – w programie przygotowanym przez kultowy telawiwski TEDER, który zagra też uwielbianą przez Was imprezę na Barce – Teder Weekender.
Nową scenę muzyczną FKŻ w Teatrze Nowym zainauguruje swoim koncertem Nitai Hershkowitz, a swoją nową płytę zaprezentuje tam Ori Alboher – koncertowi towarzyszyły będą wizualizacje przygotowane specjalnie na ten cel przez Tobiasa Last.
27. Festiwal Kultury Żydowskiej – Jerozolima
Od 24 czerwca do 2 lipca 2017 roku
Stowarzyszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej
Kraków–Kazimierz