Co najmniej od kilku lat wielkim zainteresowaniem widzów cieszą się polskie filmy przedwojenne. Organizatorzy Klubu Filmowego Ambasada, po sukcesie pokazu Sportowca mimo woli, zdecydowali się wyświetlić arcydzieło przedwojennego kina polskiego: Dybuka w reżyserii Michała Waszyńskiego.
Przedwojenna Polska była jednym z najliczniejszych skupisk ludności żydowskiej na świecie. Tu, w bliskiej relacji z kulturą polską, rozwijała się wielobarwna i wielojęzyczna kultura Żydów, której owocem stały się m.in. literatura i film, powstające po polsku, w jidysz i po hebrajsku. Nowoczesną sztukę wypełniały wątki tradycyjne – na przykład historia o opętaniu przez dybuka – ale też problemy bardzo współczesne, wyostrzone przez tendencje właściwe dla literackiej czy filmowej awangardy. Dziedziny sztuki nakładały się zresztą na siebie i wzajemnie uzupełniały, dzięki czemu zdobyły sobie uznanie nie tylko żydowskiej publiczności.
Prelekcję dotyczącą kultury żydowskiej poprowadzi badacz kultury Żydów Polskich dr Marek Tuszewicki – wicedyrektor Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pokaz filmu Dybuk
13 czerwca, godz. 18.30
Kino Kosmos w Katowicach
Klub Filmowy Ambasada