Międzynarodowa wystawa Małe Formy Grafiki jest organizowana przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku w secesyjnej willi wzniesionej w 1903 roku dla łódzkiego fabrykanta Leopolda Kindermanna – miejsca ważnego dla światowego dziedzictwa kulturowego.
Wystawa istnieje jako jedna z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki. Początkowo odbywała się w cyklu biennale, a od 1993 roku jest przygotowywana jako triennale. Wystawa główna od pierwszej edycji jest prezentowana w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi: Ośrodku Propagandy Sztuki, Galerii Re:Medium oraz w Galerii Bałuckiej.
Historia Triennale to historia zmagań grafików z materią płyty tytanowo-cynkowej, miedzianej, gipsowej, deski drewnianej czy kawałka linoleum, ale także procesu pracy nad tematem i kompozycją poszczególnych miniatur. W tym roku Galeria pragnie podkreślić ciągłość i rozwój tej ekspozycji, która przez prawie 40 lat, promując prace w technikach warsztatowych, nie pozostaje jednak obojętna na eksperymenty techniczne czy formalne. Autorzy, poszukując własnej drogi artystycznej, tworzą nowe, niekiedy charakterystyczne tylko i wyłącznie dla siebie formy graficzne, utrwalając wizerunek współczesnego świata.
Dzięki Triennale Galeria pozyskała jako dary 11 975 obiektów z 86 krajów, promując tym samym twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą. Po każdej edycji do zbiorów grafiki naszej instytucji trafia ok. 700-800 małych form graficznych. Wyróżnikiem kolekcji jest duży udział artystów japońskich i polskich. Podobnie jest również podczas tegorocznej edycji, bo aż 134 Polaków i 36 Japończyków zakwalifikowało się na Triennale. Silnie reprezentowani są także artyści serbscy (34), tajlandzcy (22) oraz włoscy (17).
16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017
Kuratorka: Elżbieta Fuchs
Sekretarz wystawy: Małgorzata Dzięgielewska
Od 22 czerwca do 3 września 2017 roku
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi