25 czerwca w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbędzie się kolejny spotkanie z cyklu Salon pod Faetonem. Wykład Zielone plamy na mapie nowoczesności. Rola zieleni miejskiej w planach regulacyjnych Krakowa w 1. połowie XX wieku wygłosi Kamila Twardowska.
„Kraków to miasto ogród z naturalnego rozwoju” – te słowa wypowiedział w 1912 roku Ebenezer Howard, twórca idei „garden city”. Wykład posłuży rozważaniom, czy Howard miał rację, na ile Kraków-ogród powstał w konsekwencji historycznego rozwoju, a na ile został starannie zaprojektowany? Czy ono w ogóle istnieje?
Aby odpowiedzieć na te pytania, przedstawione zostanie miasto w skali mikro i makro, z lotu ptaka i przez lupę. Pomogą w tym plany regulacji urbanistycznej Krakowa: pochodzący z 1910 roku plan Wielkiego Krakowa oraz niemniej ważny, choć nazwany znacznie skromniej „plan inwestycyjny” z 1937 roku, od nazwiska twórcy znany jako Plan Dziewońskiego. To, jakie miejsce na tych mapach „idealnego Krakowa” zajęły tytułowe zielone plamy oraz jak idee realizowano w praktyce, jest dla użytkowników współczesnego miasta bardzo ważną nauką.
Spotkania, które wzięły swą nazwę od jednego z najpiękniejszych barokowych wnętrz Krakowa – sali Baltazara Fontany ozdobionej stiukiem przedstawiającym strącenie mitycznego Faetona. W ramach cyklu wykładów prezentowane są najcenniejsze i najciekawsze zbiory MHK, często przechowywane na co dzień w muzealnych magazynach. Spotkania w formule wykładu naukowego prowadzone są przez doświadczonych muzealników – kustoszy i opiekunów kolekcji oraz pracowników krakowskich ośrodków naukowych.
Kamila Twardowska, Zielone plamy na mapie nowoczesności. Rola zieleni miejskiej w planach regulacyjnych Krakowa w 1. połowie XX wieku
25 czerwca 2017 roku, godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa