Marketingowcy coraz częściej przyglądają się Instagramowi. Niestety zwykle ich kampanie są albo zbyt powtarzalne, albo skierowane do targetu, który z Instagrama rzadko korzysta. Jeśli marketingowiec chce zareklamować ubezpieczenia dla starszych osób, to samo w sobie jest trudnym zadaniem do zrealizowania, jednak wybranie Instagrama na platformę realizacji takiej kampanii również nie jest zbyt dobrym pomysłem.
Ludzie na Instagramie
Należy pamiętać, że ludzie obecni na tym portalu społecznościowym to przede wszystkim dzieci, młodzież, nastolatki, młodzi dorośli i nieco starsi ludzie, którzy mają ze sobą wspólnego to, że lubią robić zdjęcia – niekoniecznie tylko sobie. To przede wszystkim zapaleni fotografowie otoczenia: kawy, jedzenia, znajomych, pięknych widoków. Warto dostosować kampanię do tych warunków i na przykład wymyślić konkurs na najlepsze zdjęcie kawy. Agencje chcące wypromować region z kolei mają nieco łatwiej: nie muszą wystukiwać na klawiaturze kolejnych artykułów copywriterskich z frazami kluczowymi typu „London SEO Agency” – w zamian mogą po prostu ogłosić konkurs na Instagramie na najładniejsze zdjęcie z danego regionu, otagowane odpowiednim hasztagiem. Pomysłów na kampanie marketingowe, które mogą pomóc w wypromowaniu danego regionu, jest całe mnóstwo, zwłaszcza że podróżnicy również mają na tym portalu swoją niszę i stałą bazę osób śledzących ich przygody.
Kampanie społeczne
Instagram to także dobre miejsce na kampanie społeczne, zwłaszcza z uwagi na to, że adresatem większości kampanii są młodzi ludzie. Zarazem to jednak trudne zadanie, bowiem ta sama młodzież lubi kwestionować autorytety i wychowana w świecie Internetu, nauczyła się ignorować nachalne i nieprzemyślane reklamy. Jedna z agencji miała za zadanie wymyślić kampanię społeczną przeciwdziałającą alkoholizmowi i postanowiła założyć na Instagramie profil pewnej nastolatki. Z dnia na dzień stała się celebrytką i otrzymywała coraz więcej lajków, jednak nikt nie zauważył, że na każdym zdjęciu młoda dama była w towarzystwie jakiegoś alkoholu. Pomysłowość tej kampanii sprawiła, że młodzież zwróciła większą uwagę na ten problem. Jednocześnie jednak zachęca to do refleksji nad tym, w jaki sposób rodzą się gwiazdy Instagrama: wystarczy być ładnym i robić sobie ładne zdjęcia, aby zostać lokalnym celebrytą. Sporo to mówi o współczesnym świecie, ale jest jednocześnie dobrym mottem dla marketingowców: wystarczy, aby reklama była ładna i aby zrobiono jej ładną wizualizację, aby trafiła do milionów. Chociaż, oczywiście, przyda się również merytoryka.